x

W wielu firmach, szczególnie spółkach akcyjnych niezwykle popularne jest zatrudnienie osób w zarządzie na podstawie kontaktów menadżerskich. Jest to umowa scharakteryzowana w kodeksie cywilnym, a więc omijamy przepisy związane z utrzymaniem pracowników etatowych. Najczęściej chodzi o to, że pracownik etatowy odpowiada finansowo maksymalnie do 3 krotności swojego wynagrodzenia. A w kontrakcie menadżerskim odpowiedzialność można ująć w dowolny sposób.

Wynagrodzenie z kontraktu menadżerskiego podlega składkom ZUS. Mówimy o wynagrodzeniach członków zarządu, które zwykle rozpoczynają się od 10 tys w górę. Tym samym składki ZUS będą na ogromnym poziomie. Zarówno menadżerowie jak i pracodawcy chcą opłacać je w zdecydowanie mniejszej wielkości. Od kilku lat popularne jest rozwiązanie, w którym to w pierwszej kolejności przyszły menadżer otwiera działalność gospodarczą i płaci z niej pełne składki ZUS, a w drugiej podpisuje kontrakt menadżerski. Dzięki takiemu zabiegowi składki z kontraktu ograniczają się tylko do składki zdrowotnej, która to prawie w całości pomniejsza zaliczkę na podatek.

Niestety rząd zauważył, że ogrom firm korzysta z tego typu rozwiązania. Pojawiły się już informacje, interpretacje a nawet stosowne przepisy, w których to skrócono takie rozwiązanie.
W tej chwili, jeżeli menadżer posiada jednocześnie działalność gospodarczą, z której opłaca ZUS jest zmuszony również opłacać ZUS z kontraktu menadżerskiego. To rozwiązanie póki co dotyczy tylko spółek akcyjnych – jednak należy mieć się na baczności. Zanim podpiszesz kontakt menadżerski sprawdź jakie przepisy odnośnie ZUS-u będą Cię dotyczyły.

Na te i więcej pytań odpowiadamy cyklicznie na naszym blogu. Aby dostawać od nas regularne informacje Zapisz się na newsletter. Dla każdej zapisanej osoby e-book obalający najczęściej spotykane mity o spółkach z o. o..

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.