x

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak analizować swój pasek wynagrodzeń. Dziś skupimy się na tym, w jaki sposób naliczyć płacę lub sprawdzić wynagrodzenie, gdy jesteśmy na urlopie wypoczynkowym lub okolicznościowym. Najlepszą podstawą prawną do tego tematu jest Ustawa z dnia 29 kwietnia 1969 roku o pracowniczych urlopach wypoczynkowych.

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika na urlopie?

Najbardziej podstawowa zasada jest taka, że pracownik podczas urlopu wypoczynkowego nie może zarobić mniej niż, gdyby był w pracy. Wynagrodzenie za czas urlopu składa się z wynagrodzenia zasadniczego, które wynika z umowy o pracę oraz z wynagrodzenia liczonego za trzy ostatnie miesiące ze składników zmiennych. Do tych składników zaliczymy przede wszystkim nadgodziny, premie zadaniowe, uznaniowe, dodatki prowizyjne.

Aby wyjaśnić to na przykładzie załóżmy, że pracownik jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę z wynagrodzeniem zasadniczym 3 500 zł brutto/mc. W miesiącu, w którym mamy 20 dni pracujących przebywał na urlopie wypoczynkowym przez 10 dni. Aby obliczyć jego wynagrodzenie potrzebujemy dwóch informacji: jaka była kwota wynagrodzenia ze składników zmiennych przez ostatnie 3 miesiące oraz jaki był wtedy wymiar czasu pracy. Dane te przedstawia tabelka poniżej:

Miesiąc i rok wynagrodzenie ze składników zmiennych wymiar czasu pracy

Miesiąc 1 – 458 176 zł
Miesiąc 2 – 556 160 zł
Miesiąc 3 – 865 168 zł

RAZEM – 1879 504 zł

Należy zauważyć, że wynagrodzenie urlopowe podlega składkom ZUS oraz należy go opodatkować. Tym samym tworzy powiększoną kwotę brutto naszego wynagrodzenia. W pierwszej kolejności liczymy ile wynosi stawka wynagrodzenia urlopowego liczonego ze składników zmiennych za jedną godzinę urlopu. W tym celu sumę wynagrodzeń ze składników zmiennych podzielimy przez ilość godzin jaka była do przepracowania przez pracownika (1879/504=3,73 zł). Wiemy, że pracownik był na urlopie przez 10 dni – daje to 80 godzin (10 dni x 8 godzin). Tym samym należy pomnożyć ilość godzin na urlopie przez stawkę za jedną roboczogodzinę. Aby otrzymać podstawę brutto należy zsumować podstawę wynagrodzenia oraz wynagrodzenie za czas urlopu ( 298,40+3500= 3798,40). Po takich operacjach można już przystąpić do zamiany kwoty brutto wynagrodzenia na netto.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

KUP W NASZYM SKLEPIE 

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.