Wiele naszych klientów oraz my sami zastanawiamy się, w jaki sposób podwyższyć wynagrodzenia swoim pracownikom nie powodując tym samym, że nasz koszt wzrośnie podwójnie. Dziś większość pracodawców zatrudnia swoich pracowników na umowach o pracę lub umowach zlecenie. Przy większych kwotach, szczególnie w branży IT, często stosuje się również jednoosobowe działalności gospodarcze. Wiele firm próbuje korzystać z umów o dzieło – niestety większość z nich nie jest zawierana poprawnie, co weryfikują kontrolerzy z ZUS.

Jak poprawnie zatrudniać pracowników?

W ostatnim czasie coraz więcej pracowników nie oczekuje od swoich pracodawców umowy o pracę. W społeczeństwie rośnie świadomość faktu, że ZUS nie będzie w stanie wypłacać nam żadnych świadczeń na poziomie pozwalającym na spokojne utrzymanie. Cała sytuacja prowadzi do tego, że zarówno pracodawcy, jak i potencjalni pracownicy mają wspólne pole do rozmów na temat końcowego rozliczenia. Czasy długoletnich zatrudnień w jednej firmie już dawno odeszły do lamusa. Osoby pracujące na przysłowiowych etatach nauczyły się, że liczą się relację, podejście do pracy oraz wynagrodzenie, a rodzaj umowy nie ma przy tym większego znaczenia. 

 

 

 

Spółka pracownicza – najważniejsze informacje

Spółka pracownicza to teraźniejsze rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Taka forma prowadzenia biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nie tylko pracowników, ale również pracodawców. Nie jest to nic innego jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, założoną przez osoby reprezentujące firmę pracodawcy. W takiej spółce dotychczasowi pracownicy stają się automatycznie członkami zarządu. Dzięki temu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu uchwały wspólników, które podlega tylko opodatkowaniu PIT. To korzystne rozwiązanie dla pracowników, którzy wchodząc w spółkę pracowniczą zdecydowanie podnoszą wysokość swoich zarobków. Zadowoleni z takiej formy prowadzenia biznesu mogą być również pracodawcy. Spółka pracownicza nie jest ryzykowna z tytułu kodeksu pracy. Pracodawca nie ponosi ryzyka w przypadku badań lekarskich, szkoleń BHP czy obowiązku ewidencjonowania czasu pracy.  Taka forma zatrudnienia pozwala na realnie dogadanie się co do zadań, odpowiedzialności oraz czasu wykonywania pewnych zadań. Z jednej strony rozwiązuje problemy pracodawców, którym kodeks pracy ciągle związuje ręce. Z drugiej strony rozwiązuje również problemy pracowników, którzy chcą pracować w elastycznym systemie czasu pracy, chcą mieć wpływ na wyniki firmy, którym zależy na tym, aby zarabiać więcej, a wpłaty do ZUS są rozumiane jako czyste wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

KUP W NASZYM SKLEPIE