Wiele naszych klientów oraz my samy zastanawiamy się w jaki sposób podwyższyć wynagrodzenia pracownikom nie powodując, że nasz koszt wzrośnie dokładnie podwójnie. Dziś większość pracodawców zatrudnia swoich pracowników na umowach o pracę lub umowach zlecenie. Przy większych kwotach, szczególnie w branży IT często stosuje się również jednoosobowe działalności gospodarcze. Wiele firm próbuje korzystać z umów o dzieło – jednak niestety większość z nich jest zawarta nie poprawie, co weryfikują kontrolerzy szczególnie z ZUS (pomijając fakt, że często nawet realne umowy o dzieło próbują na siłę przekształcić na zlecenie).

Jak zatrudniać pracowników?

W ostatnim czasie coraz więcej pracowników nie oczekuje od pracodawców umowy o pracę, ponieważ świetnie zdają sobie sprawę, że ZUS nie będzie w stanie wypłacić im żadnych świadczeń na poziomie pozwalającym utrzymanie, zakładając, że będzie wypłacał jakiekolwiek.
Cała ta sytuacja prowadzi do tego, że pracodawcy i pracownicy mają wspólne pole do rozmów na temat tego w jaki sposób się rozliczać. Czasy długoletniego zatrudnienia w jednej firmie już minęły. Osoby pracujące na przysłowiowych etatach nauczyły się, że liczą się relacje oraz podejście do pracy, a forma umowa nie ma przy tym żadnego znaczenia.

Spółka pracownicza

jedno z rozwiązań jakie się ostatnio pojawiło to tzw. spółki pracownicze. Nie jest to nic innego jak spółka z o.o., którą zakładają osoby tworzące firmę pracodawcy. W takiej spółce dotychczasowi pracownicy stają się członkami zarządu. Dzięki temu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu uchwały wspólników, które podlega tylko podatkowi PIT. Nie podlega składkom ZUS. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy zarabiają więcej. Znika Wam koszt związany z obsługą administracyjną umów zlecenie, czy umów o pracę. Nie ponosicie ryzyka związanego z kodeksem pracy typu badania lekarskie, szkolenia BHP, obowiązek ewidencjonowania czasu pracy. Taka forma zatrudnienia pozwala na realnie dogadanie się co do zadań, odpowiedzialności oraz czasu wykonywania pewnych zadań. Z jednej strony rozwiązuje problemy pracodawców, którym kodeks pracy ciągle związuje ręce. Z drugiej strony rozwiązuje również problemy pracowników, którzy dziś chcą pracować w elastycznym systemie czasu pracy, którzy chcą mieć wpływ na wyniki firmy, którym zależy na tym aby zarabiać więcej, a wpłaty do ZUS są rozumiane jako czyste wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Co to jest spółka pracownicza?

Spółka pracownicza to dziś rozwiązanie, które wdraża coraz więcej firm, ponieważ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników i pracodawców.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

KUP W NASZYM SKLEPIE