x

Jak uzyskać zasiłek macierzyński z ZUS- na umowie zlecenie, czyli jak wyszarpać coś z paszczy lwa.

Kwi 6, 2017Archiwum, Informacje

Dziś umowa zlecenie jest niezwykle popularną formą współpracy. Będąc przedsiębiorcą nie jestem tym zaskoczona. Wynika to z faktu, że umowa zlecenie pozwala na zdecydowanie większą elastyczność i realnie generuje mniejsze koszty związane z zatrudnieniem. Co w konsekwencji prowadzi do tego, że zdecydowanie łatwiej jest podwyższyć wynagrodzenie osobie, która z nami współpracuje.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych, szczególnie z młodymi kobietami umowa o pracę często jest dla nich priorytetem. Wynika to głównie z obawy przed wypłatą zasiłków w przypadku zajścia w ciąże. Nie ma się do oszukiwać, jeżeli zatrudniamy kobiety w wieku 22-35 lat należy liczyć się z stosunkowo wysokim ryzykiem zajścia przez nie w ciąże.

Umowa zlecenie a ciąża

Warto wiedzieć, że przy okazji zatrudniania na umowę o zlecenie jest możliwość, aby kobieta z którą współpracujemy otrzymała zasiłek chorobowy w trakcie ciąży oraz zasiłek macierzyński i rodzicielski.

Podpisując umowę zlecenie powinniśmy żądać od zleceniobiorcy potwierdzenia jego statusu. Mam na myśli, czy jest studentem do 26 roku życia, czy pracuje w innym miejscu, czy być może jest to jego jedyna umowa. Na tej podstawie określamy w jaki sposób zgłosić go do ZUS-u. Generalnie nie zgłaszamy studentów do 26 roku życia oraz w dużym uproszczeniu osoby posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zgłaszane są tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.
Pytania jednak pojawiają się w momencie, gdy zatrudniamy osobę dla której jest to jedyna umowa i dodatkowo kwesta ewentualnego zasiłku z ZUS-u jest dla niej istotna.
W takim wypadku zleceniodawca (czyli my) musimy zgłosić taka osobę obowiązkowo do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Taka osoba może na swoim oświadczeniu zaznaczyć, że chce podlegać dodatkowo dobrowolnym składom chorobowym. Dla przypomnienie składka ta odpowiada za wypłatę zasiłków z ZUS-u.

 

 

 

Zasiłek chorobowy 

Zasiłek chorobowy przysługuje takiej osobie po 90 dniach ciągłego ubezpieczenia, przy czym zaznaczyć należy, że liczy się do tego również poprzednie okresy zatrudnienia, jeżeli przerwa między nimi nie była krótsza niż 90 dni. A więc jeżeli zatrudnimy kobietę i ona zajdzie w ciąże to może w trakcie okresy bycia w ciąży pójść na płatne zwolnienie lekarskie. Jedyny warunek jest taki, że będzie posiadała ubezpieczenie chorobowe przez 90 dni.

Zasiłek macierzyński ZUS 

W przypadku zasiłku macierzyńskiego sprawa jest zdecydowanie prostsza. Ten zasiłek przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom chorobowym. A więc w ekstremalnym przykładzie zatrudniamy na umowę zlecenie kobietę od dnia 10.04 i podlega ona do ubezpieczenia chorobowego od tego dnia. W dniu 11.04. rodzi. Analizując aktualne przepisy ZUS powinien wypłacić takiej osobie zasiłki przysługujące z tytułu urodzenia dziecka/dzieci.

A więc mitem jest, że nie można uzyskać prawa do zasiłku chorobowego, czy macierzyńskiego podczas zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę.

Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądają inne formalne aspekty zatrudniania pracowników zapraszam tutaj.

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Mały ZUS plus

Mały ZUS plus

Wiadomo już, że od 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy odnośnie tzw. małego ZUS-u. Nowe sposoby rozliczania składek mają dotyczyć nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy rozliczali się na zasadach małego ZUS. Więc przepisy mają zastąpić poprzednie.  Jak jest...

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Rok 2019 przyniósł nam wiele zmian, które albo już weszły w życie, albo wchodzą z początkiem roku 2020.  Dziś przypominamy naszym zdaniem kilka najważniejszych: Rejestr BDO  Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.