x

Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu

Sie 30, 2019Informacje, Spółka z o.o.

Spółka z o.o. w przeciwieństwie do jednoosobowej działalności jest firmą, którą nie zawsze zarządzają właściciele. Firmę tworzą wspólnicy i powołują zarząd. To właśnie on, z Prezesem Zarządu na czele na co dzień zarządza spółką. W naszej rzeczywistości jednak najczęściej jest tak, że wspólnicy np. Paweł i Kasia powołują siebie na członków zarządu i jednocześnie nie zatrudniają nikogo więcej. Wtedy często pada pytanie, w jaki sposób pokazać przed urzędem skarbowym, że w tej spółce ma kto wykonywać pracę operacyjną. Dziś skupimy się na tym jak można wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu i członków zarządu za różne prace.

Wynagrodzenie dla Prezesa zarządu za pełnienie funkcji

To jest tzw. Wynagrodzenie za powołanie. Zarząd jest odpowiedzialny za zarządzanie spółką i za tą funkcję przysługuje mu wynagrodzenie. Można je wypłacać na mocy powołania. Wspólnicy podpisują uchwałę, w której decydują jaką kwotę miesięcznie chcą wypłacać zarządowi. Kwota ta powinna być adekwatna do obrotów spółki. Wynagrodzenie to może być uchwalone na czas kadencji, na okres np. roku lub też być zmienne z miesiąca na miesiąc w zależności od sytuacji w spółce.

Takie wynagrodzenie jest opodatkowane podatkiem dochodowym wg progów podatkowych. Nie odprowadza się od niego składek ZUS. Mówić o tym wynagrodzeniu bardzo często pytacie mnie o zdolność kredytową. Większość banków traktuję tą formę wynagrodzenia jak wynagrodzenie za pracę. A więc buduje zdolność kredytową.

Mówiąc o wynagrodzeniu zarządu temat jest dość prosty i łatwo to zrozumieć. Wiele razy pytacie, a co z pracą operacyjną. Przecież jako prezes zarządu nie mogę otrzymywać wynagrodzenia np. za prace programistyczne, a realnie ja je wykonuje. Najczęściej pytanie brzmi, jak mam wypłacać sobie pieniądze za pracę operacyjną bez ZUS. Jednak dziś skupimy się na wszystkich opcjach.

 

Zatrudnienie prezesa/członka zarządu na umowę o pracę

Możesz w swojej spółce zatrudnić się jako pracownik na umowie o pracę. Wykonując funkcje zarządu będziesz otrzymywał swoje wynagrodzenie na mocy uchwały, a wynagrodzenie za pracę operacyjną na podstawie umowy o pracę. To co na powinieneś zwrócić uwagę, to ile masz udziałów w spółce. Jeżeli masz więcej niż 75% istnieje zagrożenie że ZUS nie uzna takiej umowy za poprawnie zawartą. Druga sprawa to podpis na umowie. Jeżeli jesteś jedynym członkiem zarządu to Ty podpisujesz umowę za siebie, a za spółce podpisuje tzw. pełnomocnik wspólników. Oczywiście decydując się na umowę o pracę decydujesz się również na płacenie składek ZUS, na rozliczenie urlopów, płatne zwolnienia, czy prowadzenie całej administracji (np. BHP, czy badania lekarskie)

 

Zatrudnienie prezesa/członka zarządu na umowie zlecenia

Tutaj sprawa ma się podobnie do umowy o pracę. Czyli jako osoba wykonująca pracę operacyjną dla spółki podpisujesz umowę zlecenia. Umowy te są w ogromnej większości ozusowane i opodatkowane podatkiem PIT wg progów podatkowych. Jednak z umową zlecenia wiąże się mniej obowiązków administracyjnych. Sprawa podpisywania umowy wygląda tak samo jak w przypadku umowy o prace.

Zatrudnienie prezesa/członka zarządu na umowie o dzieło

Wykonując pracę operacyjną dla spółki w niektórych wypadkach możesz zawrzeć umowę o dzieło. Umowa o dzieło jest umową o rezultat, a wiec może to być. Np. strona www, logo, projekt graficzny, prezentacja, film, artykuł. Umowy o dzieło są opodatkowane podatkiem PIT, ale nie podlegają składom ZUS. Sprawa podpisywania umowy wygląda identycznie jak przy umowie o pracę.

 

Umowa B2B

Część członków zarządu decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wybór tam podatku liniowego i wystawianie faktur do spółki. Oczywiście takie rozwiązanie można zastosować. To na co należy uważać to działalność konkurencyjna. Więc bez zgody wspólników członek zarządu nie może wykonywać działalności konkurencyjnej w stosunku do spółki. Najczęściej jest tak, że spółka i działalność mają taki sam zakres usług. Druga sprawa tego rodzaju umów nie lubi urząd skarbowy. Z doświadczenia rekomendujemy, aby takie faktury były podparte solidnie spisaną umową o współpracy (moim zdaniem nie należy oszczędzać na prawnika).

 

Wynagrodzenie dla wspólników za wykonywanie pracy na rzecz spółki

Dodatkowym sposobem udowodnienia, że w spółce ma kto pracować jest możliwość wypłaty wynagrodzenia dla wspólników. Polega to na tym, że w umowie spółki zapisuje się, że wspólnicy mają prawo pracować na rzecz spółki, której są właścicielami i otrzymywać za to wynagrodzenie. Często pytacie mnie, jaka to powinna być kwota – rynkowa. Pamiętajcie, ze jeżeli zarząd zleca wspólnikom prace do wykonania za wynagrodzeniem to nie może działać na szkodę spółki, tym samym nie może zlecać drożej niż gdyby zdecydowałby się zatrudnić pracownika z wolnego rynku. Taka sytuacja dotyczy również wersji, gdy zarząd i wspólnicy to te same osoby. To co ciekawe, to takie wynagrodzenie podlega podatkowi dochodowemu wg progów podatkowych, jednak nie podlega składom ZUS. A więc nadal jest to ciekawe rozwiązanie do zastosowania.

 

Jak widzisz istnieje kilka sposobów aby wyplacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu lub członka zarządu za pełnioną funkcje w połączeniu z wypłatą za pracę operacyjną (więc wykraczającą poza działania zarządu). Do Ciebie należy decyzja jak chcesz to ułożyć w swojej firmie.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Od jakiegoś czasu słychać, że nastąpi uszczelnienie z budżetu VAT-u. Rozwiązanie jakim jest biała lista podatników VAT ma głównie za zadanie przeciwdziałać karuzelom VAT-owym. Druga sprawa to próba nałożenia współodpowiedzialności kupującego i sprzedającego odnośnie...

Jak obliczyć proporcjonalny ZUS?

Jak obliczyć proporcjonalny ZUS?

Od roku 2019 rząd wprowadził tzw. proporcjonalny ZUS, czyli możliwość płacenia składek od przychodu. W teorii mogą z nich korzystać wszyscy przedsiębiorcy. W praktyce nie będzie się to opłacało przedsiębiorcom opłacającym niski ZUS, czy korzystających z ulgi na start....

Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza

Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza

Wielu przedsiębiorców zadaje pytanie w zakresie właściwej dla nich formy prawnej. Często słyszę: Prowadzę działalność od 10 lat, czy przejście na spółkę mi się opłaca? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Spółka z o.o. ma wiele zalet, ale też...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.