Wynagrodzenie bez ZUS dla członka zarządu

Paź 13, 2019Spółka z o.o., Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Niezwykle często pytacie mnie, w jaki sposób ze spółki z o.o. wypłacić sobie pieniądze omijając podwójne opodatkowanie oraz ZUS. Sposób jest prosty – jest to uchwała wspólników ustanawiająca wypłatę wynagrodzenie bez ZUS dla członka zarządu czy nawet prezesa. Dziś wyjaśniamy co to właściwie jest i jak się do tego zabrać.

Kiedy można podjąć taką uchwałę?

Spółkę z o.o. tworzą wspólnicy i mogą w każdym momencie nadawać i zabierać prawa członkom zarządu, w tym również Prezesowi zarządu. Idąc tym tropem wspólnicy w każdym momencie trwania spółki mogą ustalić wynagrodzenie, zmienić je, czy ostatecznie pozbawić zarząd tego przywileju. Jednak umówmy się, że w większości przypadków wspólnicy i zarząd to te same osoby, a przecież nie będziecie robili sobie krzywdy. Uchwałę można podjąć na tzw. walnym zgromadzeniu wspólników, w praktyce jednak najczęściej tworzy się dokument i wspólnicy go po prostu podpisują. To co ważne dokument w postaci uchwały powinien być zarchiwizowany w spółce.

 

Jakich dokumentów potrzebuje?

Bardzo często pytacie mnie, czy potrzebuje tutaj notariusza, czy muszę zgłaszać coś do sądu. Sprawa uchwały jest niezwykle prosta. Potrzebny jest wam 2/3 stronnicowy dokument, którego wzór łatwo znaleźć w internecie. Jednak, abyście nie musieli szukać znajdziesz go tutaj. To co musisz zrobić to uzupełnić swoje dane i podpisy.

 

Jaka to może być kwota?

Przechodzimy do miejsca, które wydaje się być najtrudniejsze na świecie. Ustalenie kwoty. Należy wziąć pod uwagę dwa czynniki, pierwszym jest kwota rynkowa. A więc za zarządzanie spółką powinniśmy otrzymywać rozsądną kwotę, która nie będzie odstawała od standardów rynkowych. Drugi chyba ważniejszy aspekt. Wynagrodzenie musi być również rozsądne w odniesieniu do przepływów pieniężnych w naszej spółce. A więc jeżeli mamy co miesiąc dochód na poziomie 5 tys, to raczej nie uchwalamy wynagrodzenia na poziomie 10 tys. Bo to by oznaczało, że wspólnicy chcą wypłacać ze spółki więcej, niż ona zarabia.

Kwotę tą można ustalić np. na rok kalendarzowy, na kadencje zarządu, można również określić ją na jeden miesiąc, i w kolejnym podpisać nową uchwałę z inną kwotą. Tym samym jest tu pełna dowolność.

W jaki sposób zmienić kwotę wynagrodzenia?

Tak jak już wcześniej wspomniałam kwoty wynagrodzenia uchwalają wspólnicy, a więc jeżeli chcemy coś zmienić to mogą to zrobić również tylko wspólnicy. A więc tak samo jak w przypadku podejmowania uchwały w każdym momencie wspólnicy mają prawo ją zmienić.

 

A co jeżeli spółka nie będzie miała kapitału na wypłatę?

Zdarza się tak, że pomimo tego, że macie w miarę regularne przychody i koszty to ktoś spóźnia się z zapłatą faktury i w spółce brakuje pieniędzy na zapłatę dla zarządu. Oczywiście uchwała jest dokumentem, z którym możecie pójść do sądu i otrzymacie nakaz zapłaty od spółki. Pytanie tylko, czy oby na pewno chcecie taki pozew przeciwko spółce (swojej ) składać.

W takich wypadkach po prostu wypłaca się zaległe wynagrodzenie tak szybko jak to będzie możliwe. A więc w momencie, gdy spółkę będzie na to stać. Dopóki zarząd nie zgłosi tego do sądu nic się realnie nie wydarzy.

 

Czy bank honoruje taką formę wypłaty?

To co ciekawe, dla wielu banków wynagrodzenie zarządu jest traktowane dokładnie w taki sam sposób, jak umowa  o prace. A więc jeżeli macie regularne dochody to będą one honorowane pod ewentulany kredyt w banku jako osoba fizyczna.

 

Mam nadzieję, że wyjaśniłam, czym jest uchwala wspólników,  i że wcale to nie jest takie zło jak często się o nim mówi. To prosty dokument i prosty system wypłaty wynagrodzenia bez ZUS dla członka zarządu.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło jest coraz popularniejszą formą legalizowania współpracy dwóch stron. Wydaje się być atrakcyjna z uwagi na brak opłat do ZUS oraz stosunkowo niskie opodatkowaniem podatkiem dochodowym. Niestety często jest nadużywana i niepoprawnie zawierana. Z...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Dlaczego ciągle toniesz w pracy operacyjnej?

Dlaczego ciągle toniesz w pracy operacyjnej?

Podczas spotkań z wieloma przedsiębiorcami zauważam, że najczęściej toną w bieżącej pracy i nie mają czasu na pracę koncepcyjną, wizjonerką, strategią firmy. Co by nie powiedzieć przedsiębiorca to osoba, która wie dokąd dąży. Często w momencie zakładania biznesu mamy...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.