W dzisiejszym świecie spółka z o.o. jest coraz bardziej popularną formą prawną prowadzenia własnej firmy. W mojej ocenie spółka z o.o. ma tak wiele korzyści, że przyćmiewa wady jej prowadzenia. Nie mniej jednak nie można zapominać, że one istnieją. Często o spółce z o.o. mówi się firma bez ZUS-u, firma bez odpowiedzialności, bezpieczna firma, ale zdarza mi się tez słyszeć, że to forma prawna dla kombinatorów, dla tych co nie chcą płacić podatków itd. W tym wpisie chciałabym przyjrzeć się w mojej ocenie największym trzem zaletom i trzem wadom prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zalety prowadzenia spółki z o.o.

Osobowość prawna

Spółka z o.o. ma tzw. osobowość prawną, co oznacza, że może w swoim imieniu prowadzić interesy. W praktyce spółkę z o.o. należy traktować jako wirtualnego człowieka, który np. w roli zarządu my reprezentujemy. W taki sam sposób jak reprezentujemy swoje dzieci. Dzięki osobowości prawnej możemy mieć wiele biznesów w jednym czasie w różnymi wspólnikami. Dodatkowo spółka z o.o. dzięki osobowości prawnej buduje swoją własną historię kredytową. Ma to szczególne znaczenie dla osób zajmujących się inwestycjami np. w nieruchomości. Kiedy skończy im się zdolność kredytowa na osobie fizycznej mogą do tego wykorzystać zdolność kredytową spółki z o.o.. Dodatkowym atutem tego, że spółka posiada swoją osobowość prawną jest to, że udziały, których jesteśmy właścicielami są towarem handlowym, a więc możemy sprzedawać swoje udziały oraz kupować od innych udziały innych spółek. Osobowość prawna spółki z o.o. to ogromna korzyść zarówno dla wspólników jak i członków zarządu.

 

 

Rozdzielenie majątków

Regularnie otrzymujemy wiadomości o osobach starszych, posiadających w swoim portfelu kilka różnych usług od działalności pośrednictwa finansowego, poprzez inwestowanie w nieruchomości aż po wypożyczalnie samochodową. Problem tej osoby polega na tym, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wszystkie te przychody i koszty ma w jednym worku finansowym. Narzeka na to, że trudno jest to kontrolować oraz podejmować decyzje finansowe. Spółka z o o.o. ma tą przewagę nad działalnością gospodarczą, że posiada swój oddzielny portfel pieniędzy. Jeżeli wspomnianej wcześniej osobie zależałoby na jasnym raportowaniu mogłaby założyć nawet 3 odrębne spółki na każdy rodzaj działalności. Jednak aby nie popadać w skrajności wystarczyłaby jedna oraz umówienie się z księgowością na odpowiednią formę raportowania.

Ograniczona odpowiedzialność

Jak sama nazwa wskazuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie mylić spółka bez odpowiedzialności. Z uwagi na to, że spółka z o.o. posiada swoją osobowość prawną ponosi też pełną odpowiedzialność za swoje działania. Spółkę reprezentuje zarząd, a więc w najczarniejszym scenariuszu to właśnie oni mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Ale po kolei. Gdy spółka ma jakieś problemy finansowe to zawsze wierzyciele (czyli osoby jakim spółka jest dłużna pieniądze) idą do sądu i otrzymują nakaz zapłaty. Taki nakaz może zostać spłacony przez spółkę lub też jeżeli nie jest trafia do komornika sądowego. W momencie kiedy komornik sądowy uzna, że spółka jest nie wypłacalna, wtedy wierzyciele mogą złożyć sprawę w sądzie przeciwko członkom zarządu. W momencie jak sprawa zostanie wygrana dopiero wtedy można ściągać należności z prywatnego majątku członków zarządu. Warto też wspomnieć, że zarząd ma narzędzia aby się bronić przed odpowiedzialnością finansową. W momencie kiedy spółka traci płynność finansową powinni zgłosić upadłość do sądu. Wtedy zarząd jest zwolniony z finansowej odpowiedzialności nawet wtedy kiedy spółka jest nie wypłacalna.

Wady prowadzenia spółki z o.o.

 

 


Pełna księgowość

Najczęstszym zarzutem jaki słyszę wobec spółki z o.o. jest pełna księgowość. Urosła ona już do takiego poziomu absurdu, że podawana jest jako argument przeciwko nawet przez samych księgowych. Tak to prawna, że spółka z o.o. z uwagi na kapitałową formę swojej działalności powinna prowadzić pełną księgowość. Oznacza to, że praca księgowego odbywa się w trochę bardziej zaawansowany sposób niż w przypadku działalności gospodarczej. Różnica jaką zauważy przedsiębiorca polega na tym, że trzeba pilnować przepływów finansowych. Jest to mocno związane z zaletą dotyczącą rozdzielenia majątków. Należy pamiętać, że spółka posiada swój portfel, a my jako osoba prywatna swój portfel. Jeżeli pieniądze mają przepłynąć z jego portfela do drugiego to trzeba mieć na to jakąś podstawę. To może być umowa o dzieło, zlecenia, umowa najmu sprzętu, pożyczka, wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu. Jednak żadna ilość gotówki nie powinna przepływać z jego konta na drugie bez uzasadnienia. I z punktu widzenia przedsiębiorcy właściwie do tego ogranicza się pełna księgowość.

Droższa obsługa księgowa

Razem z pełną księgowością powiązana jest cena za usługi. Tak jak wcześniej wspominałam pełna księgowość jest droższa, ponieważ księgowy ma zdecydowanie więcej pracy do wykonania i często również bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykonaną pracę. Mam na myśli poprawność merytoryczna i rachunkowa. Z uwagi na większą ilość godzin jaką należy poświęcić na pracę nad pełną księgowością oraz dodatkowo doliczając czas poświęcony na edukację klientów nie da się inaczej ta usługa jest po prostu droższa.

Trudniejsza w założeniu i zamknięciu niż DG

Wiele dotacji, dofinansowań kusi młodych przedsiębiorców do tego, aby zakładać jednoosobowe działalności gospodarcze. I to prawda, że dziś można to zrobić w jeden dzień. Wypełnić druki przez internet, podpisać i już stajacie się przedsiębiorcą. W przypadku spółki z o.o. sprawa jest nieco trudniejsza przy zakładaniu. Też musimy wypełnić komplet dokumentów do sądu. Jednak proces rejestracji trwa od kilku dni nawet do miesiąca. A więc sam proces otwarcia spółki jest zdecydowanie bardziej czasochłonny i kosztochłonny.

 

Zobacz nasze produkty w tym zakresie:

Bezpieczny biznes bez ZUS-u i podatków

Spółka z o.o. jako optymalna forma prowadzenia biznesu

KUP W NASZYM SKLEPIE