Kolejne pytanie, które tak naprawdę składa się z dwóch części. Musimy mieć na uwadze, że obrót nieruchomościami, to co innego niż zajmowanie się najmem czy podnajmem. To pytanie rozwarstwimy na trzy podtematy.

– jak wykorzystywać spółce do obrotu nieruchomościami
Jeżeli naszym działaniem jest kupowanie nieruchomości oraz często ich remontowanie i dalsza odsprzedaż i chcemy działać przez spółkę zwykle wtedy jest nam potrzebny większy kapitał zakładowy lub zapasowy, tak abyśmy mieli szybki dostęp do gotówki. Alternatywnie, jeżeli posiadamy gotówkę jako osoby prywatne zawsze możemy udzielić spółce pożyczki. Pamiętajmy, że pożyczki od członków zarządu oraz wspólników są zwolnione z podatku PCC. W takim wypadku nieruchomości stają się towarem dla spółki, ponieważ to właśnie nimi handlujemy. W momencie zakupu mamy wpływ do magazynu. W momencie sprzedaży mamy zejście z magazynu. W takim wypadku koszt jest księgowany tak samo jak w przypadku, każdego innego towaru w momencie sprzedaży, a podatek dochodowy płacimy od różnicy przychodu i kosztu. Wiele osób remontuje mieszkania, które nabyli okazyjnie i dalej je odsprzedają po zdecydowanie wyższej wartości. W takim wypadku należy pamiętać, że remont nie powinien przekroczyć 30% wartości zakupu. Jeżeli przekroczy to nadwyżka nie stanowi dla nas kosztu.

– jak wykorzystywać spółce do podnajmu
O podnajmie najczęściej jest mowa wtedy, gdy wynajmujemy swoje nieruchomości do spółki, a spółka dalej je podnajmuje. Jest to o tyle bezpieczne rozwiązanie, że spółka prowadzi biznes, więc dzięki temu pełne ryzyko działania spoczywa na spółce, a Twoje nieruchomości są bezpieczne.

– jak wykorzystywać spółkę do wynajmu własnych nieruchomości
Przez własne mam na myśli nieruchomości, których właścicielem jest spółka. Tutaj sprawa jest chyba najbardziej prosta. Po prostu spółka szuka najemców i za pomocą umów najmu wynajmuje swoje nieruchomości.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej to właśnie teraz ruszyła przedsprzedaż książki 360 stopni wokół nieruchomości. Znajdziecie tam 3 główne rozdziały poświęcone tematyce nieruchomości:
– jak inwestować w mieszkania – Damian Kleczewski
– na co szczególnie uważać – Kazimierz Turaliński
– formy prawne inwestowania w nieruchomości – Justyna Broniecka-Klim

Interesuje Cię prowadzenie spółki z o.o.? Zapraszamy tutaj.

KUP W NASZYM SKLEPIE