x

To kolejne bardzo popularne pytanie, które pojawia się na naszych spotkaniach lub konsultacjach. Tak naprawdę składa się z dwóch części. Musimy mieć na uwadze, że obrót nieruchomościami, to co innego niż zajmowanie się najmem lub podnajmem. Zobacz, w jaki sposób możemy wykorzystać swoja działalność w formie spółki z o.o. przy najmie oraz obrocie własnymi nieruchomościami.

Jak wykorzystywać spółkę do obrotu nieruchomościami?

Jeżeli naszym celem jest kupowanie nieruchomości oraz często ich remontowanie, dalsza odsprzedaż i chcemy działać przez spółkę zwykle wtedy jest nam potrzebny większy kapitał zakładowy lub zapasowy, tak abyśmy mieli szybki dostęp do gotówki. Alternatywnie, jeżeli posiadamy gotówkę jako osoby prywatne zawsze możemy udzielić spółce pożyczki. Pamiętajmy, że pożyczki od członków zarządu oraz wspólników są zwolnione z podatku PCC. W takim wypadku nieruchomości stają się towarem dla spółki, ponieważ to właśnie nimi handlujemy. W momencie zakupu mamy wpływ do magazynu. W momencie sprzedaży mamy zejście z magazynu. W takim wypadku koszt jest księgowany tak samo jak w przypadku każdego innego towaru w momencie sprzedaży, a podatek dochodowy płacimy od różnicy przychodu i kosztu. Wiele osób remontuje mieszkania, które nabyli okazyjnie i dalej je odsprzedają po zdecydowanie wyższej wartości. W takim wypadku należy pamiętać, że remont nie powinien przekroczyć 30% wartości zakupu. Jeżeli przekroczy to nadwyżka nie stanowi dla nas kosztu.

Jak wykorzystywać spółkę do podnajmu?

O podnajmie najczęściej jest mowa wtedy, gdy wynajmujemy swoje nieruchomości do spółki, a spółka dalej je podnajmuje. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Spółka prowadzi legalny biznes, więc dzięki temu pełne ryzyko działania spoczywa na jej barkach, a nieruchomości są całkowicie bezpieczne.

Interesuje Cię prowadzenie spółki z o.o.? 

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.