x

W polskim prawie co chwilę dokonuje się zmian w stosunku do możliwości odliczenia VAT-u od kosztów związanych z ewidencją samochodu. Dlaczego tak jest? Przedsiębiorcy nie określają dokładnie, że samochód, którego używają w celu uzyskania przychodu, nie służy im także do celów prywatnych. Z tego właśnie powodu do dnia 1 lipca 2015 roku ustalone było, że wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodu mogą mieć odliczone tylko 50% VAT-u. To znaczy, że od faktury zakupu wycieraczek albo nowych opon, przedsiębiorca mógł wszystko wprowadzić w koszty, ale VAT naliczony odliczał tylko w wysokości 50%.
Do tej pory wyjątek stanowiło paliwo, od którego nie można było odliczyć VAT-u. Od lipca 2015r ten przepis się zmienił i można odliczać VAT od paliwa, jednak tak samo jak od innych przedmiotów związanych z eksploatacją samochodu tylko w 50%.

Tak samo jak przy wszystkich innych kosztach aby odliczyć VAT od paliwa firma musi mieć prawo używać samochodu. Tym samym musi go wynająć, kupić, leasingować lub właściciel firmy może po prostu wnieść samochód do majątku firmy.
W większości przypadków jesteśmy zobowiązani prowadzić kilometrówkę samochodu. Bez niej nie powinniśmy odliczać sobie paliwa.

Jest jeden wyjątek, w którym VAT od paliwa można odliczyć w całości. Należy złożyć oświadczenie VAT-26 do urzędu skarbowego, w którym to oświadczamy, że dany samochód będzie używany tylko do celów firmowych. Wtedy mamy prawo do odliczania pełnego VAT-u. Dla wszystkich tych co myślą sobie, a kto mnie sprawdzi…kontrolujący z urzędów skarbowych potrafią jeździć za nami tak długo, aż przyłapią nas na zatrzymaniu się po drodze w sklepie na zakupy i stwierdza, że jednak auto nie jest używane tylko do celów firmowych. Posiadanie fotelików na tylnich siedzeniach też wyklucza taką możliwość. Mocno polecamy przemyśleć składanie takiego oświadczenia do urzędu skarbowego.

Interesuje Cię prowadzenie spółki bez ZUS-u zapraszamy do obejrzenia naszego nagrania.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.