x

Wiele osób w ostatnim czasie zadało nam pytanie, a jak to jest w z tymi umowa zlecenie od nowego roku. Dziś postaramy się wyjaśnić językiem ludzi jak to rzeczywiście jest.

Od stycznia 2016 umowy zlecenie podlegają składkom ZUS do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Czyli w przypadku umów zlecenie, gdzie są one zawarte na np. 2000zł to minimalnie od 1850 zapłacimy składki ZUS. Jednak w przypadku, jeżeli nasza umowa jest na np. 200zł wtedy płacimy składki tylko od tych 200zł.

Zmiana miała na celu ukrócenie optymalizacji składek ZUS, z której korzystało bardzo wielu przedsiębiorców. Optymalizacja ta polegała na tym, że zleceniodawca zawierał dwie umowy zlecenie z jedną osobą. Pierwszą umową na niską wartość – często 100zł. Od tej kwoty była opłacana pełna składka ZUS. Druga umowa na znacznie wyższą kwotę, od której odprowadzono tylko składkę zdrowotną.
Obecnie należy opłacać składki ZUS od kwoty minimalnej, czyli takie optymalizacje nie będą możliwe do zastosowania.

 

 

 

Dla przykładu: Jan Kowalski ma zawartą umowę zlecenie na 100zł, na 1500zł, na 300zł i na 500zl.
Pierwsze trzy umowy tworzą wartość 1900zł brutto – oznacza to, że to od tych umów odprowadzimy składki ZUS (nie można trzeciej umowy podzielić na 250zł i 50zł, które by nie podlegały składkom ZUS). Dopiero 4 umowa może podlegać tylko składce zdrowotnej.
Ważne jest to, że zleceniobiorca ma prawo zdecydować od jakich umów chce opłacać pełną składkę, czyli może np. wybrać, że od drugiej i czwartej umowy. Wtedy pierwsza i trzecia będą zwolnione z składek ZUS (poza składką zdrowotną).

Warto również zaznaczyć, że studenci i uczniowie do 26 roku życia nadal są zwolnieni ze składek ZUS.
Umowy o dzieło nadal nie podlegają składkom ZUS (poza jednym wyjątkiem: zawierania umowy o dzieło z własnym pracownikiem etatowym).

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat zmian dotyczących zatrudniania pracowników oraz łączenia działalności gospodarczej z umowa zlecenia nagraliśmy szkolenie audio. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej…

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.