Faktem jest, że przedsiębiorcy coraz częściej zakładają po spółki z o.o.. W momencie decyzji, że zakładamy spółkę, a nie jednoosobową działalność gospodarczą pojawia się wiele pytań. Jednym z nich jest: czy spółka z o.o. może działać bez pracowników?

Spółka z o.o. bez pracowników

Spółkę zakładają wspólnicy i oni sami najczęściej stają się jednocześnie członkami zarządu. I prawda jest taka, że to właśnie te same osoby na początku są jednocześnie osobami wykonującymi prace. Można by rzec, że występują w trzech rolach: wspólnika, zarządu oraz pracownika.

Tutaj bardzo często pojawia się pytanie w jaki sposób ułożyć te role oraz wynagrodzenie, aby nikt nie miał powodu do zastanawiania się nad poprawnością takiego rozwiązania.

Formy zatrudnienia w spółce z o.o.

Poniżej kilka możliwych form zatrudniania w spółce wraz  z informacją, kiedy najczęściej się je wykorzystuje w takich malutkich spółkach, gdzie założyciele są jednocześnie zarządem i pracownikami. Mówimy tutaj o działającej spółce bez pracowników.

Zarząd

Każda spółka z o.o. musi posiadać zarząd. W zarządzie musi zasiadać minimalnie jedna osoba, które nazywa się Prezesem Zarządu. Każda kolejna osoba powołana do zarządu nazywa się Członkiem Zarządu. Zarząd powołują wspólnicy w momencie zakładania spółki. Np. Wojtek z Alicją zakładają spółkę i powołują Alicję na Prezesa Zarządu, a Wojtka na Członka Zarządu.

Zarządu nie trzeba w spółce zatrudniać. Mogą oni wykonywać swoje zadania na podstawie powołania przez wspólników. Zarząd zajmuje się zarządzaniem spółką i w dobie dzisiejszych przepisów polecam, aby jednak otrzymywał wynagrodzenie za swoją pracę. To nie muszą być jakieś duże kwoty. W zależności od obrotu firmy mogą być nawet kwoty 300-500zł miesięcznie. Takie wynagrodzenie podlega podatkowi PIT, a nie odprowadza się od tego ZUS-u. Nazywa się to wynagrodzenie zarządu z mocy powołania. Warte uwagi jest to, że to wynagrodzenie jest tylko za pełnienie funkcji członka zarządu, a nie za wykonywanie pracy operacyjnej.

Wynagrodzenie dla wspólników za wykonywanie pracy

Jak już zdążyliście zauważyć praca członka zarządu jest wynagradzana. Jednak co zrobić, jeżeli my sami wykonujemy pracę operacyjną. Do tego służy właśnie coś takiego jak świadczenia wspólników na rzecz spółki. Aby wspólnicy mogli pracować w spółce należy ich zatrudnić lub skorzystać z prostszego rozwiązania, czyli zapisać w umowie spółki, że mają prawo na wykonywanie pracy. Taka forma pracy nie wymaga żadnego zatrudnienia. Stawki jakie wypłacacie wspólnikom powinny być rynkowe i podlegają one podatkowi dochodowemu bez ZUS.

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie w uproszczeniu zawsze podlega składkom ZUS (wyjątek stanowią uczniowie i studenci do 26 roku życia). W takiej strukturze, gdzie zarząd nie ma zatrudnienia, wspólnicy pracują na rzecz spółki bez wynagrodzenia bardzo często pada pytanie, a co z ubezpieczeniem zdrowotnym. Większość z nas dziś korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej, jednak chcemy mieć zabezpieczenie na wypadek operacji itp. Właśnie wtedy najczęściej wykorzystuje się umowę zlecenie na niską kwotę 100-200zł netto na jakieś mało znaczące czynności, typu obsługa korespondencji w firmie. W ramach tej kwoty opłacamy pełny ZUS, a w tym składkę zdrowotną. Przy wypłacie 100zł netto to jest koszt rzędu 40zł miesięcznie.

Umowy o dzieło

Umowa o dzieło jest umową o rezultat. W spółkach bardzo często wykonujemy projekty, zdjęcia, nagrywamy filmiki, piszemy artykuły. Takie rzeczy spółka może u Was zamawiać i wypłacać Wam za to wynagrodzenie w formie umowy o dzieło. Jeżeli będzie to umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, wtedy matematycznie mamy do zapłacenia 9% podatek PIT. Od umowy o dzieło nie opłacamy składek ZUS.

Struktura małej spółki bez pracowników bardzo często jest rozwiązywana w taki sposób. Chodzi o to, aby było widać dowody, że ma kto na rzecz spółki wykonywać pracę. Kiedy macie podpisane umowy o dzieło na wykonywanie pewnych aspektów działalności waszej spółki, do tego wynagrodzenie dla zarządu oraz możliwość wypłaty wynagrodzenia dla wspólników widać, że w firmie są koszty osobowe, a więc ma kto wykonywać pracę. A więc macie spółkę bez pracowników, a jednak formalnie wszystko jest w porządku.