x

Przez ostatnie tygodnie pokazywaliśmy, jak utworzyć spółkę z o.o.. Dziś kolejny z znanych sposobów. Definicję przedsiębiorstwa opisuje dziś kodeks cywilny. I jest to zorganizowana jej część. Tym samym jeżeli chcemy utworzyć spółkę z o.o. możemy jako aport wnieść do tej spółki zorganizowaną część swojej firmy – która jest dotychczas działalnością gospodarcza. Taki wkład będzie traktowany jako udział, tym samym będziemy właścicielami części lub wszystkich udziałów w spółce.
Aby to zrobić, trzeba w pierwszej kolejności mieć wycenioną wartość przedsiębiorstwa. Udziały mają swoją cenę oraz przedsiębiorstwo również ma swoją cenę. Musi tutaj dojść do uczciwej transakcji. Rozumiem, że najczęściej jest to transakcja, w której po obu stronach stoi ta sama osoba, jednak nie można zapominać, że spółka z o.o. jest „wirtualnym” człowiekiem. Posiada osobowość prawną, co czyni ją pełnoprawnym podmiotem gospodarczym, który jest reprezentowany przez innych ludzi.
To działanie zwykle rodzi za sobą wiele skutków podatkowych , które nie zawsze są korzystne. W dużym skrócie spółka z o.o. osiąga przychód w zamian za sprzedane udziały. Osoba prowadząca działalności gospodarczą osiąga przychód w zamian za brak zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Należy zastosować właściwie koszty uzyskania przychodu, aby dobrze wyliczyć zobowiązania podatkowe. Z moich doświadczeń wynika, że to działanie zwykle nie jest korzystne pod kątem podatków. Podkreślam jednak, że ma to miejsce często, co nie oznacza, że zawsze.
Jak w każdym tygodniu i tym razem zastanowimy się kto powinien skorzystać z tej formy zmiany działalności w spółkę. W mojej ocenie powinny z niej skorzystać osoby, których nie stać na wysokie koszty przekształcenia. Z drugiej zaś strony jeżeli np. dwie lub więcej osób prowadzą firmę razem, ale każde z nich ma swoją działalności gospodarczą mogą utworzyć spółkę, do której każde z nich wniesie zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat spółek już dziś zachęcam Was do zapoznania się z naszym bezpłatnym poradnikiem „Mity o spółkach z o.o.”.
Dodatkowo w naszym sklepie znajdziesz kilka ciekawych pozycji dotyczących spółek z o.o..

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.