x

Podczas rozmów z już doświadczonymi przedsiębiorcami zauważyłam, że więcej niż 7 na 10 zwraca uwagę na takie sprawy jak bezpieczeństwo biznesu, bezpieczeństwo majątku, możliwość ograniczenia swojej odpowiedzialności w ramach zmian prawa czy nierozsądnych decyzji urzędników.
Od dość dawna wiadomo, że przedsiębiorcy przez prawników, księgowych, doradców podatkowych bardzo często są kierowani na otwieranie jednoosobowych działalności gospodarczych. Mają one swoje wady. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj

Jednak dziś chce pokazać, że rozwój firmy wymusza na nas zmianę formy prawnej. Oczywiście wiem, że nadal ogrom przedsiębiorców tego nie robi, ogrom przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, albo nie chce zdawać sobie sprawy z tego, że prowadzenie ich firmy dziś w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to bardzo naiwny pomysł.

Jednoosobowa działalność ma swoje zalety i wady. Jej ogromną wadą jest problem z jej dziedziczeniem, budowaniem wieloletniej marki, odpowiedzialnością, czy w końcu brakiem oddzielenia pieniędzy firmowych od prywatnych.

 

 

 

Zwykle jak zakładamy firmę to wiąże się to samodzielną pracą w niej. Większość ludzi w tym momencie prowadzenia biznesu nie myśli o zabezpieczeniu swojej pracy, swojej marki, swojego prywatnego majątku, czy zabezpieczenia swojej rodziny.
Miałam wątpliwą przyjemność doświadczyć jak już dość dobrze rozwinięte firmy były zamykane w ciągu jednego dnia z powodu nagłej śmierci właścicieli. Z drugiej strony nigdy nie mówię, że prowadzenie działalności gospodarczej jest zawsze złym pomysłem. Od czasu do czasu zdarza mi się nawet doradzić, że w tym konkretnym wypadku moim prywatnym zdaniem lepiej mieć jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak co do zasady posiadanie działalności gospodarczej w mojej ocenie niesie za sobą więcej ryzyk niż pożytku.
W ostatnim czasie wiele osób zauważa, że jednoosobowa działalność nie jest najmądrzejszym pomysłem, jednak nie wiedzą jak sobie z tym poradzić.
Rozwiązań jest wiele. Jednym z nich jest spółka z o.o.. Na jej temat w ostatnich kilku latach pojawiło się wiele artykułów. Większa część z nich pokazuje spółkę z o.o. jako narzędzie dla stosunkowo dużych firm. Jednak okazuje się, że bardzo często spółka może być także ciekawym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego nie należy się bać spółek z o.o. to przede wszystkim jest to jedna z najlepszych dostępnych możliwości bardzo wyraźnego oddzielenia poszczególnych majątków od siebie. To co ja osobiście cenię sobie w spółkach z o.o. to fakt, że mogę posiadać ich nieograniczoną ilość. Każda spółka posiada swój budżet, swoje sprawy, swoją odpowiedzialność. Dzięki temu, że możemy mieć ich nieograniczoną ilość możemy inwestować w kolejne i kolejne. Spółka z o.o. to coraz mniej tajemna magia dla księgowych i biur rachunkowych. Coraz częściej biura rachunkowe wiedzą w jaki sposób poradzić sobie z tym poradzić. Aż w końcu w mojej ocenie spółka z o.o. ma takie zalety jak możliwość budowania swojego kapitału, swojej marki, portfela klientów. Dzięki temu, że jest to osobny podmiot prawny spółka może być dziedziczona, sprzedawana, darowana w formie darowizny, czy też w końcu przekształcana. Ludzie niezwykle często boją się spółek z o.o. , ponieważ są straszeni skomplikowanymi procurami. A prawda jest taka, że każda forma prawna niesie za sobą pewne zasady funkcjonowania, to samo dotyczy spółki z o.o.. Jeżeli jesteśmy w stanie nauczyć się reguł funkcjonowania jednoosobowej działalności gospodarczej, to dlaczego nie moglibyśmy nauczyć się funkcjonowania reguł, które rządzą spółką z o.o..
W mojej ocenie widziałam wielu przedsiębiorców, którzy obawiali się spółek z o.o.., a dziś świetnie sobie w nich radzą i sobie je chwalą.
Nie zakładam, że spółka z o.o. jest rozwiązaniem dla wszystkich, jednak warto wiedzieć o możliwościach jakie daje nam aktualne prawo.

Jeżeli jesteś ciekawy konkretnych rozwiązań możesz wziąć udział w szkoleniu Bezpieczny Biznes bez ZUS-u i podatków -> kliknij tutaj

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.