Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że prowadzenie spółki wiąże się z ogromem nowych, dodatkowych deklaracji w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej. A prawda jest taka, że nie jest ich jakoś specjalnie więcej. I dodatkowo, nie są mocno odmienne od tych, które składa się w JDG. Skupmy się na dwóch aspektach, momencie zakładania spółki, a później momentach związane już z codzienną operacyjną pracą.

Zakładanie spółki z o.o. – pierwsze dokumenty

W momencie zakładania mówimy właściwie o maksymalnie trzech deklaracjach:

NIP8 – to deklaracja służąca zidentyfikowaniu waszych danych oraz miejsca przechowywania dokumentacji księgowej.

VAT-R– to deklaracja zgłaszająca spółkę do VAT ( składają tylko te firmy, które chcą się do VAT zarejestrować).

PCC3 – to deklaracja, którą należy złożyć w momencie, gdy kapitał zakładowy jest wnoszony w gotówce. Poza samą deklaracją należy też opłacić podatek PCC ( 0,5% od wartości kapitału zakładowego).

 

 

Prowadzenie spółki z o.o. – jakie dokumenty wysyłamy do urzędu skarbowego? 

VAT7  – to miesięczna lub kwartalna deklaracja składana do urzędu mówiąca o kwocie podatku VAT do zapłaty lub do zwrotu.

Zaliczka na CIT8 – od wielu lat nie składa się miesięcznych deklaracji mówiących o podatku dochodowym, jednak co miesiąc należy obliczyć i w przypadku kiedy wychodzi dochód opłacić należną zaliczkę na podatek dochodowy. Zaliczki te rozlicza się w deklaracji rocznej CIT8.Zaliczka na PIT4R – podatek PIT opłaca się od wypłaconych wynagrodzeń. Tak samo jak w przypadku podatku dochodowego CIT nie składa się miesięcznych deklaracji, tylko opłaca zaliczki, a później rozlicza się je w deklaracji rocznej PIT4R.

Tak naprawdę tak samo jak w przypadku JDG spółka składa deklarację od pracowników, od dochodu oraz VAT. A więc mówienie, że spółka ma więcej obowiązków podatkowych jest po prostu nieprawdziwe.

 

 

Dodatkowe deklaracje

NIP-8 Aktualizacja – deklarację składamy za każdym razem, gdy zmieni się coś w danych rejestrowych naszej firmy. Może to być zmiana adresu, konta bankowego, wspólników, biura rachunkowego. Każdą taką aktualizację powinniśmy złożyć w ciągu 7 dni od daty zmiany.

PCC-3 od pożyczek – bardzo często spółki są dofinansowywane pożyczkami od wspólników lub inwestorów. Generalnie umowa pożyczki podlega podatkowi PCC-3 w wysokości 2% od wartości pożyczki. Wyjątek stanowi pożyczka od wspólnika. Taka jest zwolniona z podatku PCC. A więc każdy zastrzyk gotówki od innej osoby niż wspólnik podlega opodatkowaniu, a tym samym należy złożyć deklarację.

PIT8AR – ta deklaracja występuje stosunkowo rzadko. Jest stosowana w przypadkach, gdy spółka oddaje pożyczkę oraz odsetki. Jak wiemy jakiś czas temu wprowadzono podatek Belki. Oznacza to, że od kwoty odsetek należy opłacić podatek 19%. Powiedzmy, że spółka zwraca do pożyczkodawcy 1000zł raty kapitałowej oraz 100zł odsetek. W takim wypadku do pożyczkodawcy powinno wpłynąć tylko 81 zł odsetek (100zł – 19%). Pozostałe 19zł spółka powinna zapłacić do urzędu skarbowego tytułem PIT8AR. W ciągu roku tak samo jak w przypadku każdego innego podatku dochodowego należy opłacić zaliczkę, a dopiero na koniec roku w terminie do końca lutego następnego roku złożyć odpowiednią deklarację do Urzędu Skarbowego.