x

Zatrudnienia pracowników w formie spółki pracowniczej

Maj 25, 2016Informacje

Wiele naszych klientów oraz my sami zastanawiamy się, w jaki sposób podwyższyć wynagrodzenia swoim pracownikom nie powodując tym samym, że nasz koszt wzrośnie podwójnie. Dziś większość pracodawców zatrudnia swoich pracowników na umowach o pracę lub umowach zlecenie. Przy większych kwotach, szczególnie w branży IT, często stosuje się również jednoosobowe działalności gospodarcze. Wiele firm próbuje korzystać z umów o dzieło – niestety większość z nich nie jest zawierana poprawnie, co weryfikują kontrolerzy z ZUS. Spółka pracownicza jest jednym z rozwiązań, które pozwala na zatrudnienie pracowników z korzyściami dla obu stron. To rozwiązanie omawiamy w poniższym artykule.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 16.09.2019

Czym jest spółka pracownicza?

Spółka pracownicza to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której właścicielami i członkami zarządu są pracownicy. Można zastosować trzy rozwiązania.

Pierwsze – utworzyć nową spółkę i podzielić udziały pomiędzy istniejących pracowników. Następnie wspólnicy nowej spółki – czyli pracownicy – powołują siebie na członków zarządu. Wtedy pierwotna firma zleca nowej spółce prace do wykonania. Pracownicy w ramach byciem członkami zarządu wykonują prace i otrzymują za to wynagrodzenie. Takie wynagrodzenie jest opodatkowane podatkiem dochodowym wg progów podatkowych, jednak nie podlega opłatom do ZUS.

Drugie rozwiązanie to sprzedać pracownikom małe ilości udziałów w swojej spółce i powołać ich na członków zarządu. Tym razem spółka będzie wypłacała wynagrodzenie swoim członkom zarządu bez konieczności opłacania składek.

Trzecie: bycie członkiem zarządu nie wymaga posiadania udziałów. A więc możecie założyć dodatkową nową spółkę i powołać w nich pracowników do zarządu lub też w swojej aktualnej spółce utworzyć dodatkowych członków zarządu i wypłacać wynagrodzenie w ramach wykonywanej funkcji.

 

Kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Spółka pracownicza wymaga dość dużego zaufania po każdej ze stron. Na pewno poszukują tego rozwiązania firmy, w których jest kilku pracowników. Z drugiej strony muszą to być firmy, gdzie takie rozwiązanie nie będzie budziło większych wątpliwości. Na pewno prościej jest je zastosować w firmach usługowych niż np. produkcyjnych. To co moim zdaniem warto jeszcze zwrócić uwagę to poziom rotacji. W firmach gdzie jest wysoki prawdopodobnie nie jest to najlepsze rozwiązanie.

 

Jakie korzyście daje spółka pracownicza?

Spółka pracownicza powoduje, że możemy legalnie wypłacać wynagrodzenie członkom zarządu spółki – pracownikom- bez konieczności opłacania składek ZUS. Na pewno jest to spora korzyść finansowa. W momencie rezygnacji z umów o pracę na rzecz wynagrodzenia dla członków zarządu na pewno przestajemy być zobowiązani do prowadzenia dokumentacji pracowniczej, udzielania płatnych urlopów, czy utrzymywania dokumentów płacowych. Oczywiście takie kwestia jak urlop, czy choroba należy ułożyć z pracownikami. Prawdopodobnie nie zgodzą się na zmianę na gorsze.

Jak zwalniać i zatrudniać pracowników?

W momencie decyzji zatrudniania pracowników w oparciu o spółkę pracowniczą podstawą do wynagrodzenia jest bycie członkiem zarządu. A więc zatrudnianie polega na powołaniu do zarządu, zwolnienie odwołanie z zarządu. Zarówno powołanie jak i odwołanie jest oparte na decyzji  i uchwale wspóników. Jedyna niedogodoność to zgłaszanie zmian do sądu rejestrowego (KRS). Każda zmiana jest obarczona opłatą 350zł.

 

Jakie zagrożenia generuje spółka pracownicza?

Spółka pracownicza w środowisku teoretycznym jest legalna i można stosować takie rozwiązania. W praktyce gdy cała nasza ekipa przestaje być pracownikami, a nagle stają się członkami zarządu powiązanej spółki może budzić to pewnie zainteresowanie urzędów. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że zarząd otrzymuje wynagrodzenie za czynności zarządzania, a nie za pracę , którą w normalnych warunkach wykonują pracownicy. W tym miejscu warto wspomnieć o podziale zadań. Aby nie było wątpliwości za członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie warto spisać wewętrzny dokument o podziale obowiązków i zadań.

 

Co z ubezpieczeniem pracowników?

W takim systemie współpracy nikt nie jest zgłaszany do ZUS. Pracownicy często pytają a co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym, czy przyszłą emeryturą. Odnośnie emerytury to realnie nikt nie wie co się wydarzy. Wiadomo tylko, że problem z wysokością emerytur będzie narastał. Jestem raczej zwolennikiem samodzielnego oszczędzania. Odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego (bezpłatna opieka w NFZ) można ubezpieczyć się pod współmałżonkiem, można posiadać umowę zlecenia np. na 100zł brutto, czy samodzielnie ubezpieczyć się w NFZ.

 

Zatrudnianie w oparciu o spółkę pracowniczą ma wielu zwolenników i przeciwników. Na pewno jest to rozwiązanie, jakiemu warto się przyjrzeć, jednak zanim się zdecydujesz to przeanalizuj argumenty za i przeciw jakie będą dotyczy twojej firmy.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia. Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Od jakiegoś czasu słychać, że nastąpi uszczelnienie z budżetu VAT-u. Rozwiązanie jakim jest biała lista podatników VAT ma głównie za zadanie przeciwdziałać karuzelom VAT-owym. Druga sprawa to próba nałożenia współodpowiedzialności kupującego i sprzedającego odnośnie...

Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu

Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu

Spółka z o.o. w przeciwieństwie do jednoosobowej działalności jest firmą, którą nie zawsze zarządzają właściciele. Firmę tworzą wspólnicy i powołują zarząd. To właśnie on, z Prezesem Zarządu na czele na co dzień zarządza spółką. W naszej rzeczywistości jednak...

Jak obliczyć proporcjonalny ZUS?

Jak obliczyć proporcjonalny ZUS?

Od roku 2019 rząd wprowadził tzw. proporcjonalny ZUS, czyli możliwość płacenia składek od przychodu. W teorii mogą z nich korzystać wszyscy przedsiębiorcy. W praktyce nie będzie się to opłacało przedsiębiorcom opłacającym niski ZUS, czy korzystających z ulgi na start....

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.