x

Coraz częściej wracacie do nas z pytaniem, a co mamy zrobić kiedy spółka z o.o. jest już za mała na nasz biznes, kiedy wypłacając sobie pieniądze przekraczamy progi podatkowe, kiedy nasz biznes wydaje się być mocno ryzykowany.

Na wszystkie te bolączki odpowiada spółka z o.o. spółka komandytowa. Aby się jej przyjrzeć warto wiedzieć jakie są podstawowe mechanizmy niż kierujące.

  1. Role w spółce komandytowej

W spółce komandytowej mamy dwie podstawowe role: komplementariusza i komandytariuszy. Komplementariusz to ten wspólnik, który odpowiada za zarządzanie spółką komandytową i ponosi pełną odpowiedzialność za jej ewentualne potknięcia. Właśnie z uwagi na odpowiedzialność bardzo często w tej roli występuje spółka z o.o..

Drugą rolą jest komandytariusz. Zwany często cichym wspólnikiem. Nie ma prawa reprezentować firmy. Oczkuje na zyski.

 

  1. Konieczność opłat do ZUS

Spółka komandytowa jest spółką osobową. Tym samym wspólnicy tej spółki jeżeli są osobami fizycznymi są zobowiązani do opłacania ZUS-u na takich samych zasadach jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. I przyznaje, że jest to pewna niedogodność, jednak w wielu obserwowanych prze ze mnie wypadkach okazywało się, że opłata do ZUS była mniejsza niż obciążenia podatkowe, gdyby to była spółka z o.o., a nie spółka z o.o. spk.

  1. Podatek zawsze 19%

Dzięki temu, że wspólnicy spółki komandytowej mogą korzystać z tych samych przywilejów co osoby prowadzące działalność gospodarczą okazuje się, że wspólnicy spółki komandytowej bez względu na wielkość przychodów mogą zawsze płacić 19% podatku. Przestają nas obowiązywać progi podatkowe.

 

Więcej o spółkach z o.o. spółkach komandytowych znajdziesz w ABC Spółki komandytowej!