x

Kryptowaluty stały się ostatnio bardzo modne. Wielu ludzi traktuje je jako alternatywę do standardowych form inwestycji. W momencie pojawienia się pierwszych kryptowalut nikt za bardzo nie zastanawiał się jak je rozliczać. Dziś z uwagi na swoją popularność trafiły na wokandy urzędów skarbowych i są pod lupą. W mojej ocenie w ciągu 2-3 lat będziemy mieli do czynienia z szczegółowymi kontrolami ze strony urzędów skarbowych, więc tym bardziej powinniśmy być na to przygotowani. Dziś trzy proste rady odnośnie tego jak podchodzić do kryptowalut.

 

 

Że to Kryptowaluta, a nie waluta

To co zaskakuje to jednak kryptowaluty nie są walutami. Oznacza to, że nie mogą być samo traktowane. Przy ich księgowaniu nie możemy brać pod uwagę kursów. Nie podlegają prawu bankowego, a tym samym w polskich warunkach KNF-owi. Za czym idzie brak spójności w rozliczeniach.

Że są różne interpretacje jej rozliczania

Dziś mamy różne cztery interpretacje urzędów skarbowych. Pisaliśmy o tym w naszym poprzednim wpisie. Jedno jest pewne nie ma dziś jednoznaczności w rozliczaniu podatkowym kryptowalut. To ogromny kłopot dla inwestorów prywatnych, a jeszcze większych dla firm, które korzystają z kryptowalut.

 

Bezpieczniej nie używać jej w firmach

W mojej ocenie najlepiej nie używać kryptowalut do płatności w firmach opartych o polskie prawo. Krytowaluta nie jest walutą, tym samym nie ma określonej wg NBP wartości. Dla biur rachunkowych i księgowych stanowi to ogromny problem w rozliczeniu, głównie dlatego, że nie ma jednoznacznych przepisów. Jeżeli jakaś firma jest zainteresowana rozliczaniem kryptowalut to w mojej ocenie tylko jako inwestycja.