x

Refakturowanie. Nie jest to pojęcie ściśle wynikające z przepisów, ponieważ w żadnym z nich nie znajdziemy jego dokładnej definicji. Cały proces refakturowania polega na odsprzedaży usług, które wcześniej nabył przedsiębiorca. Ma to na celu ostateczne przeniesienie na barki nabywcy kosztów usługi. Według prawa VAT, przedsiębiorca dokonujący odsprzedaży nie jest pośrednikiem usług, a jej wykonawcą. 

Refaktura a stawka VAT

Przy refakturowaniu odsprzedający stosuje w większości wypadków taką samą stawkę VAT, jaka widnieje na fakturze pierwotnej. Istnieją jednak pewne wyjątki. Ustawa o VAT daje możliwość niektórym podmiotom na korzystanie ze zwolnień podatkowych. Jeżeli usługa została nabyta od przedsiębiorcy, który nie jest czynnym podatnikiem – potwierdzeniem zrealizowanej transakcji będzie faktura bez doliczonej kwoty VAT.
Zwolnienia przedmiotowe łączą się często z podmiotami, których dotyczą. Można by je nazwać zwolnieniami przedmiotowo-podmiotowymi z VAT. Takie właśnie zwolnienia dotyczą m.in. usług pocztowych, kulturalnych czy sportowych, które mogą podlegać zwolnieniu ale wyłącznie gdy są świadczone przez określoną grupę podmiotów. W związku z tym podczas refakturowania tego typu usług odsprzedający nie może zastosować tej samej zwolnionej stawki VAT. Ponieważ refakturujący jest traktowany jako podmiot wykonujący i sprzedający usługę, może do niej doliczyć swoją prowizję, marżę. Nie zabrania tego żaden z przepisów nawiązujących do refakturowania.

 

 

 

Refaktura kosztów

W związku z tym, że do odsprzedaży może być doliczona marża i odsprzedaż nie zawsze występuje z taką samą stawką VAT, jaka obowiązywała na fakturze pierwotnej, faktura dokumentująca odsprzedaż nie musi dokładnie odzwierciedlać faktury zakupowej. Faktury dokumentujące refakturowanie są wystawiane tak jak „normalne” faktury sprzedażowe. W nagłówku dokumentu powinno widnieć napis „faktura VAT”, gdyż nie ma w przepisach takiego pojęcia jak refaktura. Warto wspomnieć także, aby nie nadużywać refakturowania. Daje to bowiem możliwość obciążania kontrahentów dodatkowymi kosztami związanymi z nabywaną przez nich usługą. Może to być zakwestionowane przez organy podatkowe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatku VAT kliknij tutaj

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.