x

Ostatnio skupiliśmy się na sposobie prostym i w miarę tanim, czyli zamknięciu działalności i otworzeniu spółki. Tym razem opiszemy sytuację zwykle najdroższą i trwającą najdłużej. Jednak jest wiele przedsiębiorstw, które tak naprawdę nie mają innego wyboru jak właśnie skorzystać z tej formy.

Przekształcenie w spółkę z o.o.

Poniżej opiszę kroki w postępowaniu. Oczywiście podczas przekształcenia trzeba jeszcze zwrócić uwagę na podatki oraz daty sporządzania różnych dokumentów. Jednak jeżeli chcieć by się skupić na każdym z kroków dokładnie powstałoby kilkadziesiąt stron.
Każdy przedsiębiorca chcący przekształcić działalność w spółkę powinien zacząć od decyzji, że na pewno chce to zrobić. Drugim z kroków jest przygotowanie bilansu zamknięcia firmy. Po sporządzeniu bilansu udajemy się do notariusza podpisać plan przekształcenia działalności w spółkę.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie tego plan do sądu – KRS. Na dokumentach m.in. prosi się o przydzielenie biegłego rewidenta, który zbada nasz bilans. Warto wcześniej dogadać się z biegłym rewidentem i zasugerować sądowi jakiego rewidenta ma powołać. Jest to ważne z dwóch powodów. Biegłych rewidentów jest mało, więc jeżeli sąd powoła pierwszego lepszego to może okazać się, że badanie będzie trwało bardzo długo. Druga sprawa, że takie badanie nie jest tanią sprawą. Ceny zaczynają się od 3 tys, przeciętnie jednak takie badanie kosztuje około 5-6 tys zł. Stąd warto wcześniej się dogadać bo będziemy wiedzieli po pierwsze kiedy spodziewać się rezultatów, po drugie ile to będzie kosztowało.
W momencie, gdy biegły rewident zakończy badanie Waszego bilansu ponownie udajemy się do notariusza i tam sporządzamy już akt przekształcenia działalności w spółkę. Taki akt znowu zgłaszamy do KRS. Po zarejestrowaniu jesteśmy właścicielem spółki z o.o. Jak już pewnie wiecie z poprzednich artykułów, aby ominąć opłaty do ZUS_u należy mieć przynajmniej dwóch wspólników. Więc w kolejnym kroku sprzedajemy cześć udziałów i ponownie zgłaszamy taką sprzedaż do sądu.
Proces jest długotrwały i dość kosztowny. Jednak jak już pisałam niektóre firmy nie mają innej opcji.

 

 

 

Dla kogo jest to rozwiązanie?

Rozwiązanie o jakim pisaliśmy jest przeznaczone dla firm, którym zależy na zachowaniu ciągłości działania firmy. Część firm ma otwarte linie kredytowe, linie kupieckie, kredyty, wiele lasingów. Są firmy, które otrzymały lub otrzymują dotacje z UE i nie mogą zamknąć firmy. Jest też wiele firm, które startują w przetargach i posiadają mieć historię działania na rynku, potrzebują móc się wykazywać referencjami. Właśnie dla takich firm nie ma innej możliwości niż przekształcenie firmy w spółkę z o.o. w wyżej opisany sposób.
A już za tydzień kolejny sposób zmiany formy prawnej z działalności na spółkę z o.o.

Jeżeli jesteś ciekawy jak działa spółka z o.o. to zapraszamy do naszej publikacji: Vademecum prowadzenia sp. z o.o.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.