x

ZUS to od wielu lat jedna z „moich” ulubionych instytucji państwowych. O ile mam wątpliwości co do konieczności ich istnienia o tyle tutaj zarówno pieniądze jak i dokumenty wpadają jak by do czarnej dziury. Jak coś wleci do ZUS to po pierwsze trudno to odnaleźć i prawdopodobieństwo odzyskania też jest mało prawdopodobne.

Poradnik ZUS

Dziś skupimy się na trzech rzeczach, które musicie wiedzieć na temat współpracy z ZUS.

 

  1. Emerytur nie będzie

 

Zdaje sobie sprawę, że nadal umowa o pracę jest tą najbardziej pożądaną, ponieważ to jest tzw. legalne zatrudnienie. Ostatnio mocno rozśmiesza mnie kampania PIP w radiu o tym, że należy się szanować i pracować tylko na umowę o pracę. Prawda jest taka, że na umowie o pracę 90% społeczeństwa otrzymuje około 2500zł netto. Należy pamiętać, że realny koszt dla pracodawcy to prawie 5 tys złotych. Do tego należy dodać 26 dni urlopu w roku (realnie cały miesiąc pracy) oraz pierwsze 33 dni zwolnienia chorobowe, które pokrywane są z budżetu pracodawcy. Pomijam prowadzenie dokumentacji oraz ryzyko rotacji. Koszty zatrudnienia pracowników w oparciu o umowę o pracą są ogromne i dlatego coraz częściej pracodawcy nie chcą zatrudniać właśnie w oparciu o tą umowę.

Z mojej perspektywy jeżeli nasz pracodawca jest uczciwy to na pewno nas nie oszuka bez względu na to na podstawie jakiej umowy pracujemy. Jeżeli ktoś chce kantować to umowa o pracę mu w tym nie przeszkodzi.

Już dziś wiadomo, że system emerytalny ma bardzo dużo problemów z wypłacalnością. Nowe wzory wyliczania emerytur powodują, że osoby aktualnie przechodzące na emeryturę otrzymują coraz niższe świadczenia. Zanim osoba, która dziś ma 30 lat dotrze do wieku emerytalnego prawdopodobieństwo, że otrzyma jakąkolwiek emeryturę wynosi prawie zero. Nawet jeżeli otrzyma to będą to jakieś „groszówki”. Więc nasuwa się pytanie, czy jednak nie lepiej zrezygnować z umowy o pracę i to co otrzymamy „więcej” z tego tytułu odkładać, czy inwestować na przyszłość?

 

 

  1. Zacofanie technologiczne

 ZUS działa na tzw. programie Płatnik. Ten program służy do komunikacji z Płatnikami składek, czyli z przedsiębiorcami, którzy pracują na własny rachunek lub zatrudniają pracowników. Dodatkowo ZUS ma milion swoich wewnętrznych programów, w których niezwykle często te same dane się nie zgadzają. Powoduje to ogrom problemów dla przedsiębiorców. Przez wiele     lat osoby pracujące w ZUS nie mogły posługiwać się adresem e-mail. Od jakiegoś czasu mogą, ale co z tego, jak maile działają tylko w jedną stronę. To znaczy my możemy wysłać maila, ale już oni nie mogą odpisać. Można by wymieniać absurdy technologiczne w nieskończoność. Zmierzam do tego, że jeżeli jakiś danych nie mamy u siebie, to odzywanie ich z ZUS może okazać się trudne i uciążliwe. A nawet jak odzyskamy jakieś dane to prawie na pewno nie są to dane jakie wysłaliśmy do ZUS.

  1. Przyznawanie świadczeń

Poprzez przyznawanie świadczeń mam na myśli zasiłki chorobowe, macierzyńskie, ojcowskie, opiekuńcze, renty, świadczenia rehabilitacyjne, emerytury. Prawda jest taka, że w interesie ZUS-u jest nie przyznanie nam świadczenia lub zmniejszenie go do wysokości minimalnej. Niestety bardzo często ZUS kwestionuje ciąże kobiet, wysokość pensji danej osoby. Naliczają sobie zasiłki od wyliczonej samodzielnie pensji. W przypadku rent osoby, które np. nie mają jednej nogi otrzymują rente na 2 lata, bo przecież za 2 lata istnieje szansa, że noga odrośnie. Niestety pomimo tego, że ogrom ludzi przez ogromną część życia płaci składki, a później w dość poniżający sposób muszą udowodnić, że coś im się należy.

 

Wybierając poniższy produkt dowiesz się jak prowadzić firmę bez ZUS.