x

Kryptowaluty w mojej ocenie staną się w najbliższym czasie największą udręką dla urzędów skarbowych, za czym idzie oczywiście udręka ludzi i firm, które postanowiły inwestować w kryptowaluty.

Podatek od kryptowalut

Prawda jest taka, że dziś nie ma jednoznacznej interpretacji urzędów skarbowych. Prawie codziennie trafiają do nas pytania, a jak rozliczać kryptowaluty. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom  Opiszemy dziś 4 sposoby, za pomocą których rożne osoby rozliczają podatek od kryptowalut.

Od wymiany

Ta forma rozliczania krytowalut jest niebezpieczna z naszego punktu widzenia. Załóżmy, że Pan Janek zakupił kryptowaluty:

Ile złotych za to zapłaciliśmy

Ile kryptowaluty X za to kupiliśmy

1200

10

1100

10

800

10

 

Wiele osób w momencie sprzedaży określa które kryptowaluty sprzedaje. Np. jeżeli sprzedajemy 20 kryptowalut po 1000zł to oczywiste jest, że weźmiemy je z tej puli co kupowaliśmy za 1200 i 1100. Wtedy gdy odejmiemy cenę zakupu  i cenę sprzedaży wychodzi, że mamy stratę. Ta forma jest niebezpieczna dlatego, że ani Wy, ani Urząd Skarbowy nie jest w stanie stwierdzić, które ktryptowaluty rozliczaliśmy tym samym jeżeli w ogóle zgodzą się na taką formę rozliczania to będą brali pod uwagę sumę wpłat i wypłat.

Za pomocą różnic kursowych

Można spotkać na rynku takie rozliczenie kryptowalut jak walut. Mam na myśli, że w przypadku waluty np. EURO bierze się cenę 1E wg średniego kursu NBP poprzedzającego dzień transakcji. W przypadku kryptowalut takie rozliczenie wydaje się być podejściem błędnym ponieważ nie są to waluty w rozumieniu prawa bankowego, tym samym nie można do nich stosować takich samych przepisów.

 

 

Jako towar handlowy

Duża część biur rachunkowych oraz księgowych z uwagi na dość liczne interpretacje urzędów skarbowych, jednak w ostatnich miesiącach te interpretacje są zastępywane nowymi. Chodzi tutaj o to, że kupiliśmy 100 sztuk kryptowaluty „X”. tym samym na magazynie ( wiem, że wirtualnym) mamy towar. W momencie jego sprzedaży płacimy podatek dochodowy od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu.

Na takich samych zasadach jak akcje i obligacje

Z uwagi na dostępność do różnych interpretacji odnośnie rozliczania kryptowalut uważamy, że z powodu miażdżącej przewagi właśnie takiego sposobu rozliczania kryptowalut powinniśmy rozliczać go w taki sposób.

Tym samym kupujemy kryptowaluty za np. 100 000zł. Po jakimś czasie sprzedajemy połowę z nich za 52 000zł. A więc mamy dokładnie 2 tys dochodu. 50% kryptowalut kosztowałoby 50 tys zł. Skoro sprzedaliśmy to za 52 tys to oznacza, że od 2 tys należy opłacić podatek. Od tego dochodu opłacamy podatek 19%.

 

Mam nadzieję że ta wiedza będzie dla Was trochę pomocna i mimo wszystko spojrzycie na kryptowaluty również z innej strony niż „łatwe” zarabianie.