x

Z początkiem roku wiele osób prowadzących działalność gospodarczych zastanawia się czy zmieniać coś w formie swojego opodatkowania. Podobne pytania zadają sobie w głowie początkujący przedsiębiorcy, którzy właśnie rejestrują jednoosobowe działalności gospodarcze.

Podatek zasady ogólne

Jeżeli zaglądacie częściej na naszego bloga wiecie, że nie jestem fanem jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak faktem jest, że rocznie powstaje ich grubo ponad 200 000. Tym samym nie można udawać, że taka grupa przedsiębiorców nie istnieje.
Zwykle przedsiębiorcy zastanawiają się, czy wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, czy może podatek liniowy. Czym one się różnią, kiedy się opłaca jeden, a kiedy drugi?

 

 

 

Rozliczenie na zasadach ogólnych

Podatek na zasadach ogólnych oznacza, że płacimy podatki w systemie progów podatkowych. W pierwszym progu 18% (do kwoty dochodu 85 528). A w drugim progu płacimy 32% (dochód ponad 85 528zł). Dla przypomnienia dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. W miarę oczywiste jest, że jeżeli nie osiągacie dochodu do 85 tys wtedy opłaca się Wam rozliczać na zadach ogólnych. Niektórzy mnie pytają, a skąd ja mam wiedzieć ile będę mieć dochodu w kolejnym roku. Otóż musicie sobie powróżyć;). Zwykle wiemy jakie mamy plany biznesowe, jakiej wielkości przychód się spodziewamy. A z taką informacją dość łatwi można oszacować dochód.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to takie podatek, gdzie zawsze bez względu na dochód z działalności płacimy stałą stawkę 19%. Świetnie rozwiązanie dla firm, które mają dochody większe niż 85 tys zl rocznie. Jednak należy pamiętać, że wtedy rezygnujemy z większości dostępnych ulg podatkowych oraz możliwości rozliczania się w współmałżonkiem.

Może zdarzyć się tak, że Wasza żona lub Wasz maż osiąga znikome dochody, co oznacza, że jeżeli będziecie rozliczali się wspólnie wtedy Wasz limit wynosi 85 tys x2 osoby. I wtedy może okazać się, że wcale nie opłaca się wchodzić na podatek liniowy.
Działalność gospodarcza na podatku liniowym bywa też świetnym rozwiązaniem dotyczącym optymalizacji podatkowej. Zamiast 32% podatku jako osoba fizyczna, zawsze macie możliwość zapłacenia 19% jako działalność gospodarcza.

Podsumowując nie ważne w jaki sposób będziecie prowadzili swój biznes dość istotnym elementem jest realne zastanowienie się na ekonomicznymi skutkami naszych decyzji przed założeniem działalności gospodarczej lub na początku każdego roku, gdzie możemy zmienić swoją formę opodatkowania.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.