x

Koszty samochodów, leasingów na samochód, kilometrówek i podatku VAT od paliwa od dłuższego czasu wzbudzają ogromne kontrowersje. W 2019 roku wchodzą w życie nowe zmiany mające na celu ułatwienie zrozumienia obowiązujących nas przepisów. Przedstawiamy dwa podstawowe podatki związane z korzystaniem z samochodu. 

Podatek VAT od samochodu

Zdążyliśmy się już pogodzić ze zmianą w podatku VAT od samochodów, paliwa i innych kosztów związanych z utrzymaniem auta. Do odliczenia 100% VAT-u mają prawo firmy, które używają samochodów do celów służbowych. Aby odliczyć 100% podatku VAT należy zgłosić sprawę do Urzędu Skarbowego na odpowiedniej deklaracji – VAT 26. Samo zgłoszenie wystarczy w przypadku, gdy jesteśmy użytkownikami samochodów ciężarowych. W momencie, gdy posiadamy samochód osobowy jesteśmy zobowiązani dodatkowo do:

  •  dokonania zgłoszenia pojazdu do właściwego Urzędu Skarbowego na druku VAT-26
  • prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu – kilometrówkę do VAT
  • wprowadzania do obiegu wewnątrz przedsiębiorstwa regulaminu użytkowania pojazdów w firmie

Realnie dziś mniej niż 3% firmowych samochodów osobowych korzysta z 100% odliczenia VAT-u. Większość, aby nie mieć problemów korzysta z możliwości 50% odliczenia VAT z kosztów.

Podatek dochodowy CIT oraz PIT

Od 2019 roku przygotowano dodatkowe zmiany odnośnie podatku dochodowego. Tak samo jak w przypadku podatku VAT, będziemy mogli wliczyć 100% kwoty netto w koszty dla samochodów używanych tylko do celów służbowych. Analogicznie do VAT-u, samochody ciężarowe nie będą stanowiły większej zagadki dla miejscowych urzędników. Problematycznie ponownie stają się samochody osobowe. Bez problemów przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od niego 75% kwoty do podatku, natomiast odliczanie 100% będzie możliwe w przypadku udowodnienia, że pojazd służy jedynie co celów służbowych. 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.