Koszty samochodów, leasingów na samochód, kilometrówek, VAT od paliwa od dłuższego czasu wzbudzają ogromne kontrowersje. Aby było nam łatwiej od roku 2019 wchodzą w życie nowe zmiany. Skupimy się dziś na dwóch podstawowych podatkach związanych z samochodami.

 

VAT OD SAMOCHODÓW

Zdążyliśmy się już pogodzić ze zmianą w podatku VAT od samochodów, paliwa i innych kosztów związanych z utrzymaniem auta. Generalnie do 100% odliczenia VAT-u mają prawo firmy, które używają samochodów do celów służbowych. Aby odliczyć 100% VAT należy zgłosić to do urzędu skarbowego na odpowiedniej deklaracji – VAT 26.

W przypadku samochodów ciężarowych firmowych wystarczy tylko zgłosić deklarację i po sprawie. Natomiast w przypadku samochodów osobowych należy:

– dokonać zgłoszenia pojazdu do właściwego urzędu skarbowego na druku VAT-26,

– prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu – kilometrówkę do VAT,

– wprowadzić do obiegu wewnątrz przedsiębiorstwa regulamin użytkowania pojazdów w firmie.

Realnie dziś mniej niż 3% firmowych samochodów osobowych korzysta z 100% odliczenia VAT-u. Większość, aby nie mieć problemów korzysta z możliwości 50% odliczenia VAT z kosztów.

 

PODATEK DOCHODOWY (CIT i PIT)

Od nowego roku szykuje nam się podobna zmiana odnośnie podatku dochodowego. Będzie tak samo jak przy VAT można wliczać 100% kwoty netto w koszty dla samochodów używanych tylko do celów służbowych. Podobnie jak przy VAT samochody ciężarowe nie będą stanowiły większej zagadki dla urzędników. O tyle problematyczne są samochody osobowe. Tutaj bez żadnych dokumentów będzie można wliczać 75% kwoty do podatku. Natomiast jeżeli ktoś będzie chciał wliczyć 100% będzie musiał udowodnić, że samochód służy tylko do celów służbowych.

Pewnie jak zawsze skończy się tym, że większość przedsiębiorców, aby nie mieć problemów będzie wliczać 75% wartości faktur związanych z użytkowaniem samochodów służbowych.

A podobno nie podnoszą nam podatków.