OPODATKOWANIE SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH OD 2019

OPODATKOWANIE SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH OD 2019

Koszty samochodów, leasingów na samochód, kilometrówek, VAT od paliwa od dłuższego czasu wzbudzają ogromne kontrowersje. Aby było nam łatwiej od roku 2019 wchodzą w życie nowe zmiany. Skupimy się dziś na dwóch podstawowych podatkach związanych z samochodami.

 

VAT OD SAMOCHODÓW

Zdążyliśmy się już pogodzić ze zmianą w podatku VAT od samochodów, paliwa i innych kosztów związanych z utrzymaniem auta. Generalnie do 100% odliczenia VAT-u mają prawo firmy, które używają samochodów do celów służbowych. Aby odliczyć 100% VAT należy zgłosić to do urzędu skarbowego na odpowiedniej deklaracji – VAT 26.

W przypadku samochodów ciężarowych firmowych wystarczy tylko zgłosić deklarację i po sprawie. Natomiast w przypadku samochodów osobowych należy:

– dokonać zgłoszenia pojazdu do właściwego urzędu skarbowego na druku VAT-26,

– prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu – kilometrówkę do VAT,

– wprowadzić do obiegu wewnątrz przedsiębiorstwa regulamin użytkowania pojazdów w firmie.

Realnie dziś mniej niż 3% firmowych samochodów osobowych korzysta z 100% odliczenia VAT-u. Większość, aby nie mieć problemów korzysta z możliwości 50% odliczenia VAT z kosztów.

 

PODATEK DOCHODOWY (CIT i PIT)

Od nowego roku szykuje nam się podobna zmiana odnośnie podatku dochodowego. Będzie tak samo jak przy VAT można wliczać 100% kwoty netto w koszty dla samochodów używanych tylko do celów służbowych. Podobnie jak przy VAT samochody ciężarowe nie będą stanowiły większej zagadki dla urzędników. O tyle problematyczne są samochody osobowe. Tutaj bez żadnych dokumentów będzie można wliczać 75% kwoty do podatku. Natomiast jeżeli ktoś będzie chciał wliczyć 100% będzie musiał udowodnić, że samochód służy tylko do celów służbowych.

Pewnie jak zawsze skończy się tym, że większość przedsiębiorców, aby nie mieć problemów będzie wliczać 75% wartości faktur związanych z użytkowaniem samochodów służbowych.

A podobno nie podnoszą nam podatków.

 

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWY WEBINAR –  WSZYSTKO O SPÓŁKACH Z O.O.