x

Przedsiębiorcy bardziej świadomi często zdają sobie sprawę, że spółka cywilna, czy jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z tym, że zarówno ich majątek firmowy jak i prywatny jest zaangażowany w ewentualną odpowiedzialność za powstałe szkody.
Istnieją jednak formy prawne, które pozwalają na to, aby oddzielić wyraźną linią majątek firmowy i prywatny. Jednym z tych sposobów jest spółka z o.o..

Spółka z o.o. posiada swoją osobowość prawną. Dzięki temu samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania. To w dużym uproszczeniu powoduje, że udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. W razie czarnego scenariusza, w przypadku, gdy spółka jest nie wypłacalna w pierwszej kolejności spłaca się zobowiązania pieniędzmi lub innymi aktywami (np. nieruchomości, ruchomości) spółki. Gdy tych środków zabraknie komornik zwykle wydaje decyzje o niewypłacalności spółki.
Wtedy może się zdarzyć tak, że osoby którym jesteśmy dłużni pieniądze założą sprawę przeciwko członkom zarządu o celowe prowadzenie firmy w taki sposób, aby nie opłacić swojego zobowiązania. W momencie, gdy ten proces zarząd przegra, dopiero wtedy można zająć ich prywatny majątek.
Zarząd jednak ma furtkę, jeżeli w ciągu 30 dni od daty, kiedy to spółka staje się nie wypłacalna zgłoszą do sądu wniosek o upadłość w dużym uproszczeniu stają się zwolnieni z odpowiedzialności finansowej. Właśnie dlatego spółka nazywa się z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie bez odpowiedzialności. W tym miejscu warto też wspomnieć, że wyjątkiem w tej sytuacji są zobowiązania podatkowe zwolnienie z odpowiedzialności finansowej nie działa.

 

 

 

Mówiąc o zabezpieczeniu własnego majątku mam na myśli dwa sposoby:
– pierwszy z nich to zabezpieczenie się jako zarząd od odpowiedzialności cywilnej za błędnie podejmowane decyzje. Takie ubezpieczenie można kupić w firmach ubezpieczeniowych i pozwala na pokrycie ewentualnych strat wynikłych z błędnie podjętych decyzji

– drugi, który ostatnio mam okazję coraz częściej obserwować to prowadzenie kilku spółek z o.o., gdzie w jednej z nich utrzymuje się majątek prywatny, druga spółka jest do utrzymywania majątku spółki, a trzecia do prowadzenia biznesu. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźne oddzielenie wartości majątkowych od codziennego prowadzenia biznesu. W mojej ocenie coraz częstsze stosowania takiego stanu rzeczy wynika z niezwykle niestabilnego oraz z nie przyjaznego prawa w Polsce.

Mam nadzieję, że już niebawem w Polsce będziemy mogli żyć spokojnie i nie obawiać się o własne majątki.

Więcej na temat spółek z o.o. możesz dowiedzieć się podczas szkolenia Bezpieczny Biznes bez ZUS i podatków. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.