x

Znam sporo przedsiębiorców, którzy szczególnie na początku mocno oszczędzają i próbują ominąć konieczność zatrudniania księgowej, czy biura rachunkowego. Prawda jest taka, że gry prowadzić jednoosobową działalność bez VAT realnie nie ma zbyt dużej potrzeby posiadania księgowej. Istnieje też dziś sporo systemów, gdzie wykupując pakiet roczny za 50-100 miesięcznie możesz wklepać dokumenty i system sam wylicza Ci potrzebne informacje. Mimo wszystko przyjrzyjmy się korzyścią jakie niesie za sobą podpisanie umowy o współpracy z biurem rachunkowym:

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

W momencie, kiedy sam prowadzisz swoje sprawy księgowe sam ponosisz za nie odpowiedzialność. W momencie kiedy zatrudniasz księgową, czy biuro rachunkowe to oni ponoszą odpowiedzialność za poprawność księgowań oraz zgodność z obowiązującym prawem. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na treść umowy. Niestety nadal zdarzają się biura, w których nikt nie bierze odpowiedzialność za swoją prace, czy nie posiada ubezpieczenia. Podpisując umowę o współpracy powinieneś zawsze spytać o ubezpieczenie, z którego będą pokrywane ewentualne błędy związane z prowadzeniem ksiąg oraz o zakres odpowiedzialności. Jeżeli któraś z tych rzeczy nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca poszukaj innej firmy do współpracy.

DORADZTWO

Doradca podatkowy, prawnik i księgowy to realnie trzy różne zawody, choć niezwykle często ze sobą współpracujące. Najlepiej, gdyby Twoja księgowa, czy biuro współpracowało z prawnikiem oraz doradcą podatkowym. Najczęściej księgowi większość tematów realizują samodzielnie, jednak może się zdarzyć, że będzie potrzebna pomoc i nie ma nic gorszego niż szukanie w ciemno na rynku. Dodatkowo po za księgowaniami Twoja księgowa powinna zwracać uwagę na poprawność dostarczonych dokumentów finansowych. Nie spodziewaj się, że będzie patrzyła na poprawność zawartych umów. Nie wiele księgowych podejmuje się analizy dokumentów. Od tego jest właśnie prawnik. Jednak podstawowe błędy jest w stanie zwykle wyłapać.

 

 

KONTAKTY Z URZĘDAMI

To jest chyba najmniej przyjemna część, kiedy decydujemy się na samodzielne księgowanie. Zdarza się, że popełnimy błąd i jesteśmy wzywani do urzędu w celu wyjaśnień. Zdarza się również kontrola z urzędu skarbowego, czy ZUS-u i ponownie musimy obsługiwać ją samodzielnie. W przypadku posiadania księgowej, czy biura rachunkowego to oni przejmą za Was ten obowiązek.

 

PRZYPOMINANIE /MOBILIZACJA

Nie ma się co oszukiwać dokumenty i administracja nie są dobrą stroną przedsiębiorców. Zazwyczaj odkładamy to na możliwie najpóźniejszy moment. W przypadku współpracy z zewnętrzną księgowością już od samego początku miesiąca sukcesywnie przypominają nam o dostarczeniu dokumentów. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo, że sprawą administracyjną zajmiemy się wcześniej niż na ostatnią chwilę.

Tak jak wspominaliśmy na początku nie zawsze księgowa jest nam potrzebna. Z doświadczenia jednak większość przedsiębiorców dość szybko decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym. Wynika to z tego, że obawiamy się realnej odpowiedzialności za ewentualne błędy.