x

W kwietniu 2018 wprowadzono nowe przepisy pozwalające nowym przedsiębiorcą skorzystać z tzw. ulgi na start. Ulga ta pozwala przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej płacić składkę zdrowotną bez składek na ubezpieczenie społeczne. Niezaprzeczalnie jest to ogromny ukłon w stronę nowych przedsiębiorców, którzy mają kilka pierwszych miesięcy na rozkręcenie swojego biznesu.

Czym dokładnie jest ulga na start?

W momencie rejestracji firmy przedsiębiorca, który chce z tej ulgi skorzystać rejestruje się w ZUS z kodem 0540. To jest kod, dzięki któremu w ZUS widniejesz jako osoba płacą tylko składkę zdrowotną. Często pada pytanie jak policzyć te 6 miesięcy. Niektórzy myślą, że jak rozpoczną działalność np. 15.02.2019 to 6 miesięcy kończy im się 14.08.2019. Nic bardziej mylnego. Mówimy o pełnych 6 miesiącach, a więc jeżeli rozpoczniesz działalność 15.02.2019 wtedy pierwszy miesiącem jest marzec, a ostatnim sierpień. A więc Twój preferencyjny okres kończy się 31.08.2019. Warto tutaj wspomnieć o takim w mojej ocenie trochę absurdzie. Zamiast 1 dnia miesiąca np. 1.02, wystarczy rozpocząć działalność 2.02 i wtedy pierwszym miesiącem jest już marzec, pomimo tego, że rozpoczęcie działalności opóźniło się tylko o jeden dzień.

 

Koniec początkowej ulgi – co zrobić dalej? 

Tak, czy owak w momencie kiedy kończy się 6 miesięczny okres korzystania z ulgi na start powinieneś wyrejestrować się z ZUS z kodem 0540, i zarejestrować z nowym 0570. Wyrejestrowanie następuję z dniem później niż data zakończenia, czyli jeżeli to jest 31.08, to wyrejestrowujesz się z datą 1.09.  i z taką samą datą rejestrujesz się z nowym kodem. Rejestracji dokonujesz na deklaracji ZUS ZUA, a wyrejestrowania na deklaracji ZUS ZWUA. Na zgłoszenie tych zmian mamy 7 dni od daty zaistnienia zmiany, czyli realnie do 8 dnia miesiąca.

Warto w tym momencie wspomnieć, że kod 0570 upoważnia Cię do płacenia tzw. małego ZUS_u przez kolejne 24 miesiące. A więc po zastosowaniu ulgi na start możesz jeszcze przez okres dwóch lat korzystać z preferencyjnych składek ZUS.

I ostatni obowiązek o jakim należy pamiętać, to że jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji rozliczeniowej. Przedsiębiorca, który płaci składki tylko za siebie powinien opłacić je do 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Deklarację rozliczeniową powinniśmy składać w tym samym terminie.

Mamy nadzieję, że ta szybka instrukcja obsługi pomoże wam przy obsłudze zmian przechodzenia z ulgi na start na mały ZUS.

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.