x

W ostatnich kilku latach bardzo popularne stały się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma co się dziwić. W końcu dzięki nim wzmacniamy bezpieczeństwo prawne naszych firm oraz jesteśmy w stanie zoptymalizować podatki i obowiązkowe opłaty do ZUS za właścicieli i członków zarządu. Spółka z o.o. niesie za sobą wiele korzyści, jednak przychodzi taki moment, kiedy przestaje być wygodna w użytkowaniu.

Kiedy zdecydować się na spółkę z o.o. komandytową i jakie role w niej obowiązują? 

Najbardziej powszechnym symptomem jest moment, kiedy optymalizacje podatkowe w spółce z o.o. powodują, że jako osoby prywatne wpadamy w drugi próg podatkowy. To jest właśnie ta chwila, kiedy powinniśmy przyjrzeć się możliwościom jakie daje nam spółka z o.o. spółka komandytowa. Warto dodać, że tej rodzaj prowadzenia biznesu to spółka osobowa z osobowością prawną. Występują w niej dwie role: komandytariusza i komplementariusza. Pierwsza z nich to tzw. bierny wspólnik. Wnosi swój wkład pieniężny i oczekuje zysku, jaki wypracuje zarządzający spółką komplementariusz. Komandytariusz nie zarządza spółką, ale też jego odpowiedzialność jest ograniczona do sumy komandytowej. Drugim wspólnikiem jest komplementariusz, czyli osoba kompletnie odpowiadająca za swoje działanie. Ponosi zatem pełną odpowiedzialność. 

Wynagrodzenie wspólników spółki komandytowej

Ważną informacją jest fakt, że wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać swoje wynagrodzenie na zasadach podatkowych. W taki sam sposób jak w przypadku działalności gospodarczej funkcjonuje podatek liniowy – od dochodu odprowadzamy zawsze 19%! Dzięki temu wyeliminujemy konieczność wpadania w drugi prób podatkowy, co w bardzo wielu przypadkach kończy się zmianą samodzielnej spółki z o.o. na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością komandytową. Warto dodać, że tego typu spółka nie jest rozwiązaniem dedykowanym dla każdego i nie dla każdego biznesmena będzie ona najlepszym pomysłem. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach z o.o. sp.k kliknij tutaj

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.