W ostatnich kilku latach popularne stały się spółki z o.o.. I nie ma co się dziwić. Dzięki nim wzmacniamy bezpieczeństwo prawne naszych firm, często dość mocno jesteśmy w stanie zoptymalizować podatki i obowiązkowe opłaty do ZUS za właścicieli oraz członków zarządu. Spółka z o.o. niesie za sobą wiele korzyści, jednak przychodzi taki moment, że przestaje być wygodna w użytkowaniu.

Pierwszym symptomem jest moment, kiedy optymalizacje podatkowe w spółce z o.o. powodują, że jako osoby prywatne wpadamy w drugi próg podatkowy. To jest właśnie ten moment, kiedy powinniśmy przyjrzeć się możliwościom jakie daje nam spółka z o.o. spółka komandytowa.

To co najważniejsze to, że spółka komandytowa jest spółką osobową z osobowością prawną. Występują w niej dwie role: komandytariusza i komplementariusza.

Komandytariusz to tzw. bierny wspólnik. Wnosi swój wkład pieniężny i oczekuje na zyski jakie wypracuje zarządzający spółką komplementariusz. Komandytariusz nie zarządza spółką, ale też jego odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej. A więc „nic nie robi”, ale też nie odpowiada.

Drugim wspólnikiem w spółce komandytowej jest komplementariusz. Komplementariusz kompletnie odpowiada za swoje działanie, czyli ponosi pełną odpowiedzialność za działania spółki komandytowej. Właśnie dlatego najczęściej to właśnie w roli komplementariusza stawia się spółkę z o.o.. Wtedy odpowiedzialność osób fizycznych jest ograniczona prawie do zera.

Dodatkowo wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać swoje wynagrodzenie na zasadach podatkowych, w taki sam sposób jak w działalności gospodarczej działa podatek liniowy (czyli odprowadzamy od dochodu zawsze 19%). Dzięki temu kończy się konieczność wpadania na drugi prób podatkowy (w przypadku samodzielnej spółki z o.o.).

Spółka z o.o. Spółka komandytowa nie jest rozwiązaniem dla każdego i zawsze najlepszym. Jednak w momencie kiedy spółka z o.o. zaczyna uwierać wysokością podatków warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach z o.o. sp.k kliknij tutaj

KUP W NASZYM SKLEPIE