x

Kiedy Sp. z o.o. spółka komandytowa może okazać się dobrym rozwiązaniem?

7 maja, 2018Informacje, Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

W ostatnich kilku latach bardzo popularne stały się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ma co się dziwić. W końcu dzięki nim wzmacniamy bezpieczeństwo prawne naszych firm oraz jesteśmy w stanie zoptymalizować podatki i obowiązkowe opłaty do ZUS za właścicieli i członków zarządu. Spółka z o.o. niesie za sobą wiele korzyści, jednak przychodzi taki moment, kiedy przestaje być wygodna w użytkowaniu.

Kiedy zdecydować się na spółkę z o.o. komandytową i jakie role w niej obowiązują? 

Najbardziej powszechnym symptomem jest moment, kiedy optymalizacje podatkowe w spółce z o.o. powodują, że jako osoby prywatne wpadamy w drugi próg podatkowy. To jest właśnie ta chwila, kiedy powinniśmy przyjrzeć się możliwościom jakie daje nam spółka z o.o. spółka komandytowa. Warto dodać, że tej rodzaj prowadzenia biznesu to spółka osobowa z osobowością prawną. Występują w niej dwie role: komandytariusza i komplementariusza. Pierwsza z nich to tzw. bierny wspólnik. Wnosi swój wkład pieniężny i oczekuje zysku, jaki wypracuje zarządzający spółką komplementariusz. Komandytariusz nie zarządza spółką, ale też jego odpowiedzialność jest ograniczona do sumy komandytowej. Drugim wspólnikiem jest komplementariusz, czyli osoba kompletnie odpowiadająca za swoje działanie. Ponosi zatem pełną odpowiedzialność. 

Wynagrodzenie wspólników spółki komandytowej

Ważną informacją jest fakt, że wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać swoje wynagrodzenie na zasadach podatkowych. W taki sam sposób jak w przypadku działalności gospodarczej funkcjonuje podatek liniowy – od dochodu odprowadzamy zawsze 19%! Dzięki temu wyeliminujemy konieczność wpadania w drugi prób podatkowy, co w bardzo wielu przypadkach kończy się zmianą samodzielnej spółki z o.o. na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością komandytową. Warto dodać, że tego typu spółka nie jest rozwiązaniem dedykowanym dla każdego i nie dla każdego biznesmena będzie ona najlepszym pomysłem. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach z o.o. sp.k kliknij tutaj

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Mały ZUS plus

Mały ZUS plus

Wiadomo już, że od 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy odnośnie tzw. małego ZUS-u. Nowe sposoby rozliczania składek mają dotyczyć nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy rozliczali się na zasadach małego ZUS. Więc przepisy mają zastąpić poprzednie.  Jak jest...

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Rok 2019 przyniósł nam wiele zmian, które albo już weszły w życie, albo wchodzą z początkiem roku 2020.  Dziś przypominamy naszym zdaniem kilka najważniejszych: Rejestr BDO  Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.