x

Wielu inwestorów pyta nas, ile mogą wynajmować mieszkań oraz innych nieruchomości, tak aby nie zostać oskarżonym o prowadzenie działalności gospodarczej. Generalna zasada jest taka, że jeżeli wykonujemy jakieś czynności, aby one nas utrzymywały oznacza to, że wykonujemy wtedy działalność gospodarczą. Niestety nie ma określonych jasno przepisów, kiedy wynajmowanie własnych nieruchomości jest działalnością gospodarczą, a kiedy korzystaniem z dóbr jakie posiadamy. Mimo wszystko inwestorzy często pytają o wskazówki. Jak mają sobie radzić z takimi sytuacjami.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.?

Zwykle moja odpowiedź brzmi: możecie działać jako osoba fizyczna bez działalności gospodarczej, czy innej firmy, jeżeli posiadacie małą liczbę mieszkań. No i oczywiście to rodzi kolejne pytanie – co to znaczy małej ilości. Tak naprawdę jednym wyznacznikiem, który często pomaga inwestorom jest wielkość urzędu skarbowego pod jaki podlegacie. Jeżeli Wasze nieruchomości i Wy sami mieszkacie w niedużej miejscowości to zwykle w urzędnikach dość dużą ciekawość budzą nietypowe przepływy pieniężne. Czym większe miasto, tym trudniej urzędnikom znaleźć informacje na temat wynajmowanych przez Was nieruchomości. U naszych klientów wiele osób posiada prywatne nieruchomości i wynajmują je poza firmami. Mieliśmy tylko jeden przypadek, gdzie osoba została oskarżona przez urząd skarbowy o prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak osoba ta miała 8 mieszkań i 90% dochodów tej osoby pochodziło z najmu. Urząd stwierdził, że zarządzanie tymi nieruchomościami zajmuje tak wiele czasu, że jest to prowadzenie firmy, czyli pracowanie w celu osiągnięcia zysku.
Ważne jest to, że jako osoba fizyczna możecie prowadzić tylko wynajem własnych nieruchomości oraz od czasu do czasu kupić i sprzedać jakąś nieruchomość. Pamiętajmy jednak, że każda zorganizowana działalność zarobkowa prowadzona w sposób ciągły może zostać uznana za prowadzenie działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestycji w nieruchomości http://poradnikinwestora.com/

KUP W NASZYM SKLEPIE 

 

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.