x

Większość przedsiębiorców, którzy dziś prowadzą biznesy jeszcze za dawnych czasów zamawiali logo dla swojej firmy. Zakładając, że mają co do niego uregulowane prawa autorskie, co wcale nie jest takie oczywiste, to świetną opcją optymalizacyjną jest udzielanie spółce licencji do wykorzystywania logo.

 

Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy opatentować logo, czyli nadać mu oficjalną wartość oraz prawny byt. Ważne, aby opatentować logo w taki sposób, aby jego właścicielem była osoba prywatna, czyli np. wspólnik spółki z o.o.

W drugiej kolejności osoba prywatna udziela licencji na wykorzystywanie logo spółce. Dzięki temu spółka ma co miesiąc koszt, a my jako osoba prywatna mamy przychód. Przychód ten podlega podatkowi dochodowemu zgodnie ze skalą podatkową. Czyli do kwoty 85 tysięcy złotych w roku płacimy podatek 18%, powyżej 32%.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że koszty uzyskania patentu sięgają od 4 do 6 tysięcy złotych. Z drugiej strony jest to koszt jednorazowy. Proces uzyskania patentu również jest dość skomplikowany i odradzamy robić to samodzielnie. Jednak całość generalnie jest opłacalna pod kątem podatkowym, szczególnie w spółkach z o.o.

W przypadku chęci skorzystania z takiej formy optymalizacji zapytaj nas o szczegóły (zustoniemus@zustoniemus.pl)

Chcesz dowiedzieć się na temat innych optymalizacji podatkowych – KUP NAGRANIE

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.