x

Poprawnie wypełnione dokumenty i ich odpowiednie skompletowanie na koniec miesiąca ułatwiają pracę nie tylko przedsiębiorcy, ale także księgowym, z którymi współpracujemy. Bardzo często zdarza się, że dokumenty dostarczane w ostatnich dniach każdego miesiąca nie są kompletne. Przedstawiamy prostą instrukcję, jak w czterech krokach poprawnie przygotować dokumenty do naszej księgowości. 

 

Jak prawidłowo przygotować dokumentację rozliczeniową? 

 

KROK 1: Drukujemy wszystkie faktury VAT (FV) przychodowe – dlatego, że bez względu na to, czy one są już opłacone, czy nie powinny być zaksięgowane do miesiąca, którego dotyczy data sprzedaży. Tym samym jeżeli wystawicie FV np. 31 maja 2019 roku z 30 dniowym terminem płatności, to pomimo tego, że nie otrzymaliście zapłaty za nie jest ona dla Was przychodem w maju 2019 roku.

KROK 2: Jeżeli posiadacie kasą fiskalną drukujecie raport miesięczny, który jest dokumentem księgowym

KROK 3: Drukujecie wyciąg bankowy za dany miesiąc – sprawdzacie pozycja po pozycji koszty i sprawdzacie, czy macie do tego dokument. Bardzo często zdarza się, że nie mamy dokumentu do jakiejś pozycji na wyciągu bankowym

KROK 4: jeżeli w Waszej firmie istnieje obrót gotówki to do każdego wpływu gotówki powinniście mieć dokument KP, a do każdego wypływu gotówki dokument KW. Następnie robicie zestawienie takich druków KP i KW i to nazywa się raport kasowy (czyli zestawienie transakcji gotówkowych w Waszej firmie).

 

 

 

 

Dlaczego warto zadbać o poprawne dostarczenie dokumentów do księgowości? 

 

Tak przygotowane dokumenty należy oddać do obsługującego naszą firmę biura rachunkowego. Prawdopodobieństwo, że księgowi poproszą nas o dodatkowe dokumenty jest bliskie zeru. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że prawidłowe skompletowanie dokumentacji rozliczeniowej to ukłon tylko i wyłącznie w stronę biura rachunkowego i zadbanie o wygodę księgowych, Nic bardziej mylnego! Poprawnie przygotowane dokumenty umożliwiają księgowemu ich natychmiastowe rozliczenie.

Chcecie dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki z o.o. kliknij tutaj

KUP W NASZYM SKLEPIE

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.