x

Jak skorzystać z ulg podatkowych i jednocześnie odłożyć pieniądze na swoją przyszłość

Lip 30, 2015Archiwum, Informacje

Wiele osób pyta nas jak bezpiecznie odłożyć na emeryturę jak nie znają się na zarządzaniu np. funduszami, obawiają się inwestycji w nieruchomości, to co mają zrobić.
W związku z tym poszukaliśmy rozwiązania dla osób, które chcą bezpiecznych inwestycji a przy okazji mogą zarobić na podatkach. I okazało się, że jest naszym zdaniem dobre rozwiązanie.
To konto IKZE. Konto to otwiera się dobrowolnie. Ważne jest to, że nie ma żadnego przymusu wpłacania tam pieniędzy. Wpłacasz tyle ile chcesz. Możesz np. regularnie płacić tam 100, 200zł, a możesz wpłacać tyle na ile Cię stać, ile chcesz.

Co to jest IKZE?

To konto antypodatkowe. Umożliwia skorzystanie co roku z bieżącej ulgi w podatku PIT (18/32%). Chroni Twoje zyski kapitałowe przed podatkiem od dochodów kapitałowych, potocznie zwanym „podatkiem Belki”. Chroni przed podatkiem od spadków i darowizn.

Ile warto wpłacić IKZE w 2015?

Na konto IKZE możesz wpłacać tyle pieniędzy ile chcesz. Maksymalnie od podatku możesz wpisać kwotę 4750,80zł. Czyli taką kwotę maksymalnie wpisać do rozliczenia PIT. To oznacza, że możesz wpłacić więcej, jednak rozliczysz w PIT dostępny limit. Możesz też wpłacić mniej, jednak wtedy rozliczysz sobie w PIT tyle ile rzeczywiście wpłaciłeś.

 

 

 

Kto może wpłacać na IKZE?

Konto IKZE mogą prowadzić osoby posiadające przychody i składające PIT37, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, osoby uzyskujące przychody z rozliczeń ryczałtowych. Dodatkowo mogą to być również osoby w wieku 16-18 lat, które zatrudnione są w oparciu o umowę o prace. Ważne jest to, że jedna osoba może posiadać tylko jedno konto IKZE.

Kiedy można wypłacić środki z IKZE?

Środku na koncie IKZE nie są zablokowane. Na szczęście nie działają tak jak polisy inwestycyjne, gdzie jesteś zmuszony do płacenia składek przez rok/dwa/dziesięć. Możesz bez „podatku Belki” wyjąć je zawsze. Jeżeli nie ukończyłeś 65 roku musisz swój dochód rozliczyć na PIT na zasadach ogólnych. Jeżeli natomiast ukończyłeś 65 lat w momencie wypłaty tych środków wtedy podatek dochodowy wynosi 10%.

Ile mogę na tym zarobić?

Podpisując umowę na otwarcie konta IKZE wybierasz sobie różne opcje. Możesz wybrać fundusze bezpiecznie, gdzie będziesz miał stały przychód na poziomie lokat bankowych, możesz trochę poinwetsować w mniej bezpieczne opcje. Jeżeli znasz się na zarządzaniu.

Jeżeli jesteś zainteresowany otwarciem konta IKZE napisz maila na zustoniemus@zustoniemus.pl

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Mały ZUS plus

Mały ZUS plus

Wiadomo już, że od 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy odnośnie tzw. małego ZUS-u. Nowe sposoby rozliczania składek mają dotyczyć nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy rozliczali się na zasadach małego ZUS. Więc przepisy mają zastąpić poprzednie.  Jak jest...

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Rok 2019 przyniósł nam wiele zmian, które albo już weszły w życie, albo wchodzą z początkiem roku 2020.  Dziś przypominamy naszym zdaniem kilka najważniejszych: Rejestr BDO  Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.