x

Inwestowanie w nieruchomości w Polsce przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Otwierając media społecznościowe co chwila traficie na człowieka, grupę osób które chwalą się nowymi realizacjami, co chwila jesteśmy zapraszani na kolejne szkolenia.

Coraz więcej osób zachwycona tematem zaczyna realizować swoje pierwsze transakcje i często w tym momencie pojawiają się pierwsze problemy.

Ale jak to rozliczyć?

Rynek jest pełen pomysłów odnośnie pozyskiwania ciekawych okazji inwestycyjnych, ale dość trudno znaleźć wiedzę o tym w jaki sposób to rozliczać pod kątem podatków. Bardzo szczegółowo do tematu podeszliśmy w naszej książce Poradnik Inwestora na Rynku Nieruchomości.

Jeżeli realizujecie flipy

to powinniśmy rozliczać podatek dochodowy od dochodu ( przychód pomniejszony o koszt).

 

 

Jeżeli realizujecie najem własnych nieruchomości

to możecie rozliczać się na zasadach ogólnych i rozliczać sobie np. amortyzację jako koszt lub też korzystać z podatku ryczałtowego. Obie te formy mają wiele wad i zalet i każda jest dobrą opcją w różnych sytuacjach. W jaki sposób do tego podejść opisaliśmy w Poradniku Inwestora na rynku Nieruchomości.

W przypadku gdy zdecydujemy się na zasady ogólne, dla przykładu mamy przychód od najemców na poziomie 2 tys zł. Opłacamy z tego jakieś rachunki, ubezpieczenie itp. Po odjęciu tych kosztów zostaje nam 1500zł. Możemy do tego doliczyć koszty amortyzacji. Prawie zawsze możemy rozliczyć 10% wartości nieruchomości w 10 kolejnych latach. Więc jeżeli nieruchomość warta była 300 tys zł to w jednym roku możemy rozliczyć sobie 30 tys kosztu, czyli 2500zł miesięcznie. Więc gdy możemy korzystać z takiej opcji rozliczania amortyzacji często opłaca się rozliczać na zasadach ogólnych. Więcej informacji zarówno o amortyzacji jak i sposobach rozliczania znajdziecie w Poradniku Inwestora na rynku nieruchomości.

Jeżeli realizujecie podnajmy to

oczywiście jest to działalność biznesowa, a więc płacimy podatek od dochodu. Kosztem w tej sytuacji jest koszt utrzymania nieruchomości oraz opłata za czynsz. Przychodem jest przychód od najemców. Podnajem zwykle opłaca się wtedy gdy właściciel nieruchomości zgadza się na długoterminowy najem nieruchomości.

Poradnik Inwestora na Rynku Nieruchomości

Zachęcamy do zakupu naszego poradnika związanego inwestycjami na rynku nieruchomości.

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.