x

W tym tygodniu odebrałam kilkanaście telefonów osób, które pytały mnie w jaki sposób przejść na spółkę z o.o.. Od czego zacząć, jak się do tego przygotować, na co zwrócić uwagę.

W momencie kiedy zastanawiacie się nad spółką z o.o. to w mojej ocenie należy:

Zastanowić się na powodami takiej decyzji

Często trafiają do mnie osoby, których motywacją jest nie płacenie ZUS-u. Zdarza się również, że słyszę, że „mam tak duże problemy z płynnością”, że chce zaoszczędzić na ZUS. Prawda jest taka, że jeżeli ktoś ma motywację zaoszczędzić 1 tys zł na ZUS to raczej nie powinien sięgać po spółkę. Ten 1 tys miesięcznie to świetna korzyść przejścia na spółkę z o.o.. Jednak w mojej ocenie powodem powinna być chęć bezpieczeństwa, sukcesji, optymalizacji podatkowych, grupowego budowania biznesu itp.  

Co mogę zmienić, a czego nie mogę

Dla części przedsiębiorców fakt, że będę mieli nową spółkę nie ma znaczenia. Dla innych z uwagi na kredyty, dotacje, udział w przetargach data założenia firmy ma ogromne znaczenie. Dlatego przed przejściem na spółkę warto przemyśleć opcje i sprawdzić co jest dla nas ważne, a z czego możemy zrezygnować.

 

 

Przygotować dane finansowe swojej firmy

Dane finansowe mają strategiczne znaczenie przy planowaniu strategii optymalizacyjnych. Dodatkowo w przypadku przejście z działalności na spółkę trzeba zaplanować przejście majątku, klientów itp. Szczególnie znaczenie ma zestawienie środków trwałych.

Wraz z księgową/biurem rachunkowym zaplanować plan zmiany

Po tym jak już podjęliśmy decyzje co chcemy, jakie są powody, jakie mamy dane finansowe należy przygotować plan zmiany. Może to być przekształcenie, może to być po prostu otwarcie nowej spółki i zamknięcie działalności gospodarczej.

Założyć spółkę

Kolejnym krokiem jest już działanie wykonawcze, czyli założenie nowej spółki lub przystąpienie do procesu przekształcenia.

Wprowadzić plan w życie

I ostatnim co należy zrobić to wdrożyć w życie plan zmiany, a następnie optymalizacji podatkowych.

 

Prawda jest taka, że pomimo dostępnej i powszechnej wiedzy nie wielu z nas decyduje się na takie zmiany bez profesjonalnego wsparcia. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy skorzystaj z konsultacji ze specjalistą ZUS to nie MUS – Justyną Broniecką.

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.