x

Nie ma co ukrywać, że nasz obecny rząd codziennie tworzy jakieś nowe niezwykle pomysłowe akty prawne. Prawda jest taka, że nikt już za nimi nie nadąża. Zarówno prawnicy, jak i podatkowcy jak i biura księgowe nie nadążają z ilością zmian i są zmuszeni do uzupełniania wiedzy z zakresu jaki najczęściej używają. Niestety wykonując codziennie swoje obowiązki żadne z nich nie jest w stanie zapoznać się z kompletem przepisów jakie codziennie są produkowane.

Dodatkowym problemem jaki obserwuje jest niezwykła aktywność wszelkich urzędów. Czasami odnoszę wrażenie, że czyhają na czyjś błąd. Coraz częściej każdy z nas dostaje pisma z urzędów skarbowych i ZUS-u.
Zdaje sobie sprawę, że przedsiębiorcy panikują, bo otrzymują pisma z urzędów sugerujące, że księgowi robią coś źle. A z drugiej strony księgowi mają dość na odpowiadania na często dość irytujące pisma tracąc przy tym ogrom czasu na wyjaśnianie przedsiębiorcom, że nic się przecież nie stało, że to pierdoła, że kiedyś takie malutkie sprawy załatwiało się telefonicznie.

Tak, czy owak ta sytuacja nie naprawa optymizmem, a wręcz odwrotnie. Mnogość przepisów, ludzie którzy nie nadążają ich czytać, a co dopiero zrozumieć i na końcu nadaktywność urzędów. W takiej rzeczywistości trudno jest zdecydować się na prowadzenie własnego biznesu. Jednak na rynku są Ci, którzy byli już wcześniej i nadal znajdują się śmiałkowie, którzy pragną własny biznes założyć.
To, nad czym polecam się jedna mocno pochylić to forma prawna Waszego biznesu. Większość z nas decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wiąże się to z pełną odpowiedzialnością prawną i finansową za m.in. ewentualne błędy księgowe czy podatkowe. Wasz majątek firmowy stanowi jedność z majątkiem prywatnym. Jeżeli żyjecie w związku małżeńskim z wspólnością majątkową to narażacie wtedy całą rodzinę. Dodatkowo w przypadku Waszej śmierci Wasza firma prawie na pewno przestanie istnieć razem z Wami.

 

 

 

Zdaje sobie sprawę, że prowadzenie działalności gospodarczej jest mocno propagowane przez rząd, jesteśmy kuszeni dotacjami, dofinansowaniami, niskim ZUS-em, kartą przedsiębiorcy itp.

Pytanie tylko, czy ryzyko jakie ponosimy jest tego warte.

W mojej ocenie nie jest.

Jednym z dostępnych rozwiązań na rynku jest spółka z o.o.. Spółka jest osobowością prawną zakładaną przez wspólników, zwanych często udziałowcami. Wspólnicy powołują zarząd i to właśnie zarząd zarządza spółką.

Spółka z. o.o. pozwala przede wszystkim na prowadzenie firmy bez ponoszenia tak dużego ryzyka jak w momencie prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, że spółka posiada osobowość prawną, to spółka odpowiada swoim majątkiem, a nie osoby prywatne. Drugą ważna zaletą jest fakt, że spółkę z o.o. można kupić lub sprzedać. Udziałowcy są właścicielami udziałów, a udziały są towarem handlowym oraz dodatkowo w przypadku śmierci wchodzą do masy spadkowej. A więc w przypadku trudnych scenariuszy wyjścia są zdecydowanie prostsze niż w przypadku działalności gospodarczej.
Dodatkowym atutem spółki z o.o. jest to, że dzięki pełnej księgowości mamy dostęp do legalnych optymalizacji podatkowych. W ekstremalnych wypadkach ogranicza się kwoty podatku w stosunku do działalności gospodarczej o 60-70%. I na zachętę warto dodać, że w przypadku spółki z o.o. nie ma obowiązku opłacania składek ZUS za właścicieli i członków zarządu.

Nie chcę przekonywać Was, że spółka z o.o. jest jedynym i właściwym rozwiązaniem, bo tak nie jest. Są przypadki w których prowadzenie działalności gospodarczych ma sens, a są takie gdzie lepszym rozwiązaniem okazuje się spółka z o.o. spółka komandytowa, czy rozwiązania zagraniczne. Na te ostatnie polecam zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w ogromnej większości przypadków są robione niepoprawnie i przysłowiowo się wyrażając na kolanie.

Jednak jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat spółek z o.o. polecam nasze szkolenie online – kliknij tutaj

Jeżeli chcesz skorzystać z konsultacji odnośnie spółek z o.o. – kliknij tutaj