x

Rząd uchwalił przepisy, które mówią, że każda umowa zlecenia od 1 stycznia 2016 roku powinna być obciążona składkami ZUS. Oznacza to, że w przypadku studentów do 26 roku życia za których obecnie nie płaci się żadnych składek ZUS przedsiębiorca będzie dopłacał pond 20%. Dodatkowo stawki netto dla tych osób zmniejszą się o około 20%. Z drugiej zaś strony osoby zatrudniane na umowy zlecenie najczęściej negocjują stawki netto z zleceniodawcami. W takim wypadku do umowy zlecenie zleceniodawca będzie dopłacał drugie tyle, aby pokryć ZUS zleceniobiorcy i zleceniodawcy.

Kompletnie nie rozumiem sensu takiego działania. Po pierwsze spowoduje to ogromny wzrost szarej strefy, za czym idzie fakt, że do budżetu podatki będzie płaciło mniej ludzi. Z drugiej płace netto również ulegną poważnemu zmniejszeniu, ponieważ zleceniodawcy będą obciążeni ogromnymi kosztami.

Ostatecznie tak jak to bywa w ekonomii podwyższenie podatków, jakim jest opłata do ZUS powoduje spadek koniunktury i spadki w wpłatach podatków. Przy obecnym ogromnie umów zlecenie może okazać się, że bezrobocie wzrośnie, ludzie będą mniej konsumpcyjni. To oznacza, że spadek gospodarki może być spowodowany efektem domino, który rozpocznie się od szusowania umów zleceń.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.