x

Bardzo często przedsiębiorcy pytają mnie, ale czy można prowadzić firmę bez płacenie ZUS-u. Prawda jest taka, że obciążenia ZUS są jednym z rodzajów istniejących już podatków, a więc stosunkowo trudno ich unikać. W przypadku zatrudniania pracowników w oparciu o umowę o pracę, czy zlecenie właściwie staje się to nie możliwe. Ale możliwe jest chociażby nie płacenie ZUS-u za właścicieli firm. Właśnie dziś skupimy się na czterech możliwościach pozwalających na nie płacenie ZUS-u.

Firma bez ZUS:

Spółka z o.o.

Na temat spółek z o.o. w internecie krąży wiele historii. Nadal jest więcej mitów niż prawdziwych informacji, jednak coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakładanie spółek z o.o.. Pozwalają one na nie płacenie ZUS-u za udziałowców oraz członków zarządu. Spółka ma też inne korzyści takie jak możliwe do zastosowania optymalizacje podatkowe, ograniczona odpowiedzialność, czy jasność przepływów pieniężnych.

Spółka Akcyjna

Ten temat dotyczy raczej dużych firm, a przynajmniej średnich. Nie miej pozwala na wyłączenie z płatności ZUS-u akcjonariuszy. Spółka akcyjna właściwie też ogranicza do zera odpowiedzialność akcjonariuszy. Jednak jest zdecydowanie trudniejsza w codziennym prowadzeniu niż np. sp. z o.o..

 

 

Spółki zagraniczne

W naszym kraju co chwila są jakieś fale na zakładanie spółek najpierw na Cyprze, Malcie, później w Wielkiej Brytanii, obecnie w modzie są Czechy i Estonia. Prawda jest taka, że te rozwiązania oczywiście pozwalają na nie płacenie zobowiązań ZUS-owych, jednak realnie niewiele przedsiębiorców z Polski powinno korzystać z tych rozwiązań. Ograniczenia jakie są narzucane to sprawy związane z fizycznym miejscem prowadzenia firmy.

Prowadzenie firmy bez udziału budżetu państwa

Umieściłam to trochę z przekory. Jednak prawa jest taka, że szara strefa rośnie w horrendalnym tempie. Ogrom transakcji w Polsce jest realizowanych bez udziału budżetu Państwa. I z punktu widzenia omijania danin wobec państwa jest to najskuteczniejsza metoda, choć nie twierdzę, że legalna w aktualnym stanie prawnym.

Jeżeli zaciekawiły Cię spółki z o.o. możesz skorzystać ze specjalnego szkolenia przygotowanego specjalnie dla przedsiębiorców.