x

Większość firm aby osiągać sukces, rozwijać się i przynosić zysk właścicielom potrzebuje samochodu. Aby dobrze rozliczać się z fiskusem warto wiedzieć w jaki sposób rozliczać koszty związane z eksploatacją pojazdu.

Ewidencja przebiegu pojazdu

Przedsiębiorca, który używa w firmie samochodu wynajmowanego nie może ujmować bezpośrednio w kosztach wydatków z nim związanych ( paliwo, drobne naprawy, płyny, przejazdy autostradą, parkingi itp.).
Musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu czyli tzw. kilometrówkę.
Do kosztów podatkowych może jednak zaliczyć tylko wydatki do wysokości tejże kilometrówki czyli do przemnożenia faktycznej ilości przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu.

Stawki te to:
– o pojemności skokowej silnika do 900cm3 – 0,5214 zł
– o pojemności skokowej silnika powyżej 900cm3 – 0,8358 zł.

 

 

 

Limit wynikający z ewidencji przebiegu pojazdu

Warto pamiętać, że limit wynikający z ewidencji przebiegu pojazdu jest liczony w ciągu roku narastająco. Jeżeli zatem faktyczne wydatki są niższe od limitu wynikającego za dany okres z ewidencji przebiegu pojazdu – to kosztem uzyskania przychodów za ten okres jest kwota faktycznie poniesionych udokumentowanych wydatków (a nie kwota limitu). Jeżeli zaś suma faktycznych wydatków jest wyższa od limitu kilometrówki za dany okres – to nadwyżka wydatków ponad ten limit nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w tym samym okresie. Może się to jednak okazać możliwe w kolejnych okresach rozliczeniowych. Przykładowo, jeżeli wydatki na samochód w danym miesiącu wyniosły 150,00zł a limit wyliczony z kilometrówki 230,00zł to różnica czyli 80,00zł przechodzi do wykorzystania na następny miesiąc, a 150,00 jest zaliczone do kosztów podatkowych. A jeżeli wydatki wyniosły 250,00zł to w koszty możemy zaliczyć tylko te 230,00zł wyliczone z kilometrówki.

Kiedy nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu?

Ewidencji przebiegu pojazdu nie trzeba prowadzić jeżeli samochód jest wprowadzony do środków trwałych firmy lub jest zakupiony w ramach leasingu. Kilometrówki nie trzeba również prowadzić dla wynajmowanego samochodu ciężarowego oraz motocyklu.

Dość istotną sprawą jest również to, że czynsz za wynajem samochodu jest zaliczany bezpośrednio w koszty podatkowe firmy i jest rozliczany w całości. Nie wchodzi więc w zakres limitu ewidencji przebiegu pojazdu.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.

Agnieszka Szala

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.