x

Każdy przedsiębiorca prędzej, czy później dochodzi do wniosku, że nie da się zrobić wszystkiego samemu. I przychodzi ten moment, gdy decyduje się na zatrudnienie kogoś. I zwykle po podjęciu tej właśnie decyzji staje na rozdrożu, ale w oparciu o jaką formę umowy?

Zatrudnianie pracowników

Większość pracowników preferuje umowę o pracę. Taka forma umowy daje im złudne poczucie bezpieczeństwa oraz profity. Jednak dla pracodawcy wiąże się to z ogromnymi kosztami pracy. Jest to główny powód przed którym pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi w oparciu o umowy o pracę. Jednak znalezienie osoby do współpracy, która nie chce pracować na etacie jest zdecydowanie trudniejsze. Tutaj na szczęście powoli ludzie rozumieją, że umowa o pracę wiąże się z ogromnymi kosztami obu stron, a bezpieczeństwo które proponuje jest niezwykle złudne.

Pomimo ogromnych kosztów pracodawcy, jest część przedsiębiorców, którzy decydują się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych i wnioskują o zwrot części wynagrodzenia do PFRON.

Zdecydowana część przedsiębiorców jednak decyduje się na zatrudnienia w różnych formach umów cywilno prawnych. Chęć nie płacenia wysokich kosztów ZUS jest tak ogromna, że przedsiębiorcy popełniają wiele błędów podczas zatrudnienia pracowników w oparciu o umowy cywilno prawne. Na tym właśnie do rangi umów śmieciowych urosły umowy cywilno prawne. To właśnie z ich powodu jest wszczynana znaczna część spraw w sądzie pracy, to z ich powodów przedsiębiorcy mają niezwykle dużą ilość kontroli w swoich firmach.

Tutaj powinno paść pytanie a co zrobić, aby tak nie było? Obserwując rynek z niezwykle bliskiej pozycji, ponieważ jestem jednym z przedsiębiorców staram się przeciwdziałać zatrudnianiu na podstawie umowy o pracę, bo jest to niezwykle nie efektywna forma zatrudnienia, jednak z drugiej strony nie zachęcam przedsiębiorców do podpisywania fikcyjnych lub nie zgodnych z prawem umów cywilno prawnych. Moją misją jest edukacja przedsiębiorców w zakresie zatrudnienia pracowników, współpracy z nimi, ale również pokazywanie pracownikom alternatywy w stosunku do umowy o pracę. Alternatywa ta ma dać im wolność czasową, ekonomiczną oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zmierzając do końca przedsiębiorca w Polsce boryka się z jednej strony z problemami mentalności, z wysokimi kosztami zatrudnienia oraz z prawem. Skoro nie można ominąć tych trzech rzeczy jednocześnie trzeba pomyśleć inaczej. Inaczej dla mnie oznacza, że każdy weźmie odpowiedzialność za siebie i swoje działania. Wtedy nikt z nas nie będzie musiał sobie zadawać pytania skąd brać pracowników i jak płacić im jak najmniej.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.