x

Dość często zdarza mi się odpowiadać na pytania typu: „ ale ja już ma spółkę cywilną, i co teraz”, „ale ja mam działalność od 7 lat i jak teraz mam sobie z tym poradzić?”.

Prawda jest taka, że żadna forma prawna nie jest idealna. Jednak w momencie zakładania biznesu zwykle z uwagi na mnogość tematu nie zwracamy na to większej uwagi. Gdy występują jakieś nieprzewidziane kłopoty lub gdy chcemy się z kimś połączyć, czy rozstać często okazuje się, że nie mam za wiele możliwości w formie prawnej w jakiej działamy.

W mojej ocenie, w moim idealnym świecie, aby działać w biznesie należy mieć jakaś ogólną wizję swojego biznesu, należy wiedzieć dokąd chcemy iść, tak aby móc również w jakimś ogólnym zarysie określić formę prawną, jaka będzie nam potrzeba do naszych działań oraz potrzeb.

Na dużym poziomie firmy dzielną się na trzy duże grupy.

SPÓŁKI OSOBOWE

Ich największą zaletą jest fakt stosunkowo łatwego rozwiązania takiej spółki, a największą wadą to, że zwykle wspólnicy odpowiadają za swoje zobowiązania krzyżowo, nawet te nie związane ze spółką.

Do najpopularniejszych spółek osobowych należą: spółka jawna, cywilna, komandytowa.

 

 

SPÓŁKI KAPITAŁOWE

To są podmioty, które posiadają osobowość prawną. Oznacza to, że odpowiadają same za siebie. Zwykle reprezentuje je zarząd, a najbardziej kluczowe decyzje podejmują wspólnicy. Ich wadą jest dość skomplikowana procedura zakładania oraz zamykania. Jednak mają niepowtarzalną przewagę jeżeli chodzi o ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych.

Do najpopularniejszych należą: spółka z o.o. oraz spółka akcyjna (SA).

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Ta forma prowadzenia działalności pomimo wielu ograniczeń nadal jest najpopularniejszą formą działalności. Jest chyba najprostszą opcją prowadzenia biznesu. Jej ogromnym ograniczeniem jest jednoosobowość oraz pełna odpowiedzialność finansowa.

 

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.