Dlaczego zwracanie uwagi na formę prawną w Twoim biznesie ma znaczenie?

Lip 9, 2018Jednoosobowa Działalność Gospodarcza, Spółka z o.o., Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

Dość często zdarza mi się odpowiadać na pytania typu: „ ale ja już ma spółkę cywilną, i co teraz”, „ale ja mam działalność od 7 lat i jak teraz mam sobie z tym poradzić?”.

Prawda jest taka, że żadna forma prawna nie jest idealna. Jednak w momencie zakładania biznesu zwykle z uwagi na mnogość tematu nie zwracamy na to większej uwagi. Gdy występują jakieś nieprzewidziane kłopoty lub gdy chcemy się z kimś połączyć, czy rozstać często okazuje się, że nie mam za wiele możliwości w formie prawnej w jakiej działamy.

W mojej ocenie, w moim idealnym świecie, aby działać w biznesie należy mieć jakaś ogólną wizję swojego biznesu, należy wiedzieć dokąd chcemy iść, tak aby móc również w jakimś ogólnym zarysie określić formę prawną, jaka będzie nam potrzeba do naszych działań oraz potrzeb.

Na dużym poziomie firmy dzielną się na trzy duże grupy.

SPÓŁKI OSOBOWE

Ich największą zaletą jest fakt stosunkowo łatwego rozwiązania takiej spółki, a największą wadą to, że zwykle wspólnicy odpowiadają za swoje zobowiązania krzyżowo, nawet te nie związane ze spółką.

Do najpopularniejszych spółek osobowych należą: spółka jawna, cywilna, komandytowa.

 

 

SPÓŁKI KAPITAŁOWE

To są podmioty, które posiadają osobowość prawną. Oznacza to, że odpowiadają same za siebie. Zwykle reprezentuje je zarząd, a najbardziej kluczowe decyzje podejmują wspólnicy. Ich wadą jest dość skomplikowana procedura zakładania oraz zamykania. Jednak mają niepowtarzalną przewagę jeżeli chodzi o ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych.

Do najpopularniejszych należą: spółka z o.o. oraz spółka akcyjna (SA).

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Ta forma prowadzenia działalności pomimo wielu ograniczeń nadal jest najpopularniejszą formą działalności. Jest chyba najprostszą opcją prowadzenia biznesu. Jej ogromnym ograniczeniem jest jednoosobowość oraz pełna odpowiedzialność finansowa.

 

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło jest coraz popularniejszą formą legalizowania współpracy dwóch stron. Wydaje się być atrakcyjna z uwagi na brak opłat do ZUS oraz stosunkowo niskie opodatkowaniem podatkiem dochodowym. Niestety często jest nadużywana i niepoprawnie zawierana. Z...

Mały ZUS plus

Mały ZUS plus

Wiadomo już, że od 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy odnośnie tzw. małego ZUS-u. Nowe sposoby rozliczania składek mają dotyczyć nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy rozliczali się na zasadach małego ZUS. Więc przepisy mają zastąpić poprzednie.  Jak jest...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.