x

W przypadku nieruchomości istnieją cztery możliwe formy inwestowania pieniędzy: kupno/sprzedaż, wynajem, podnajem oraz budowa. Jeśli realizujemy inwestycję i stają się one naszą codzienną pracą, najczęściej nazywamy to prowadzeniem działalności gospodarczej. Wielu inwestorów chciałoby realizować podnajem, jednak całkowicie nie zdaje sobie sprawy, że jest to już forma prowadzenia własnej firmy. Przecież celem głównym tego typu inwestycji jest osiągnięcie wymiernych korzyści finansowych. Co nam grozi w przypadku, gdy Urząd Skarbowy stwierdzi, że prowadziliśmy działalność gospodarczą bez zarejestrowanej firmy?

Problemy wynikające z braku odpowiedniej dokumentacji 

W związku z tym, że nie prowadzimy firmy nie posiadamy również niezbędnych dokumentów księgowych, wyliczeń księgi przychodów i rozchodów oraz wszelkich złożonych deklaracji. Za brak każdego z wcześniej wymienionych dokumentów Urząd Skarbowy może nałożyć grzywnę w wysokości 200 zł. Najczęściej zdarza się, że osoba posądzona o prowadzenie działalności gospodarczej bez założenia firmy proszona jest o dostarczenie brakującej dokumentacji w konkretnym terminie. Wypełnienie prośby urzędu skutkuje brakiem nałożenia zobowiązania finansowego. 

 

 

 

Problemy wynikające z rozliczeń podatkowych

Prowadzenie przez Was firmy może powodować, że rozliczacie przychody i koszty firmy. W przypadku osoby fizycznej istnieje prawo odliczenia tylko kosztów uzyskania przychodów związanych z konkretną nieruchomością. W momencie, gdy macie takie same przychody, rozliczanie jako firma może zakończyć się informacją o nadpłaconych podatkach, ponieważ w tym momencie możecie wykazać zdecydowanie więcej kosztów. Mimo wszystko, w przypadku rozliczania się podatkiem ryczałtowym podatki obowiązkowe do opłacenia na pewno będą rosły. Urząd Skarbowy oczywiście nie odpuści również wszelkich odsetek. 


Problemy wynikające z braku składek ZUS

W momencie, gdy podczas kontroli zostanie ustalona data, od kiedy (według Urzędu Skarbowego) prowadzicie jednoosobową działalność gospodarczą wtedy prawdopodobnie zgłosi się do Was również ZUS o składki za cały okres wraz z odsetkami. Może się jednak zdarzyć również tak, że ZUS o was zapomni. Jeżeli tak się wydarzy nie zawsze warto mu się przypominać.

Tego typu wątpliwości opisujemy w książce 360 stopni wokół nieruchomości, której jesteśmy współautorami. Obecnie możecie kupić ją w przedsprzedaży za promocyjną cenę wraz z gratisami. Jesteś zainteresowany wejdź tutaj…

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.