x

Od kilku lat skupiamy się nad tym, aby pokazywać, że płacenie składek ZUS nie ma żadnego sensu. Ci którzy znają nas lepiej wiedzą, że nie tylko składki ZUS są naszą domeną. Dzięki nie płaceniu ZUS_u mamy możliwości korzystania z ogromnej ilości optymalizacji podatkowych. Jednak dziś chcę skupić się nad tym, dlaczego prowadzenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to w mojej ocenie samo zło. Uważam, że chęć prowadzenia firmy i realne branie odpowiedzialności za to jak ona się rozwija jest najlepszym zjawiskiem na rynku. Z drugiej zaś strony nie mogę zrozumieć dlaczego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Kilka słów o tym, dlaczego nie warto wchodzić właśnie w tą formę prowadzenia biznesu.
W najbliższych 5 tygodniach będziemy odsłaniać kolejne karty, które pokazują, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest trafnym wyborem.

1. Jednoosobowa działalność gospodarcza jak sama nazwa wskazuje jest jednoosobowa

Dziś chyba nie ma już ludzi, którzy prowadzą swój biznes jednoosobowo. Każdy z nas działa w grupie ludzi. Znam nawet takie twory, że działa zespół, a firmę ma jedna osoba i cała finansowo prawna odpowiedzialność wisi na tej osobie. Mój znajomy mawia, że samemu można umrzeć, ale nie prowadzić firmę. I to jest pierwszy powód tego, że działalność jest zła. Nawet jeżeli rozpoczniemy samodzielnie to zwykle po jakim czasie pojawiają się wspólnicy, ważne osoby w naszym biznesie, osoby od których naprawdę dużo zależy. Pytanie, dlaczego tak wiele ludzi godzi się na podejmowanie odpowiedzialności zamiast zmienić formę prawną prowadzenia swojego biznesu. Wszystkie rodzaje spółek gwarantują możliwość prowadzenia biznesu w więcej niż jedną osobę. I to jest ogromna zaleta spółek. Niestety nikt nas nie uczy działać w grupach. Już w szkole jesteśmy oceniani pojedynczo, a nie za prace grupowe. Niezwykle rzadko zdarzają się prace grupowe. Może stąd taka niechęć dzielenia się odpowiedzialnością z innymi ludźmi za firmę. Jednak to w jaki sposób będziemy pracować zależy tylko od nas.
W ramach spółek oczywiście my polecamy spółki prawa handlowego, zwane często spółkami kapitałowymi. Spółki z drugiej grupy – czyli spółki osobowe generują dość dużo zagrożeń związanych z odpowiedzialnością za długi wspólników związane z jego prywatnym życiem. Z drugiej zaś strony nie pozwalają na tyle optymalizacji podatkowych, jak spółki kapitałowe.
Tak, czy owak każda spółka jest lepsza od jednoosobowej działalności gospodarczej. Dziel się odpowiedzialnością z ludźmi, którzy tworzą Twój biznes. To buduje lojalność, a przede wszystkim ludzie zaczynają myśleć nad tym co robią.

W następnym tygodniu kolejny wpis odnośnie pełnej odpowiedzialności za działania firmy w działalności gospodarczej, a w spółkach. Już dziś zapraszamy.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.