x

Życie firmy kończy się wraz z życiem człowieka

Pora zadać sobie pytanie jakie cele przyświecają przedsiębiorcom, kiedy zakładają swoje biznesy. Odpowiedzią wręcz oczywistą jest, że nie chcą już pracować na etacie, że chcą sami zarządzać swoim życiem, że chcą aby decyzje zależały od nich. Z drugiej zaś strony wiele przedsiębiorców chce, aby firma była ich zabezpieczeniem na przyszłość, chce aby firma była zabezpieczeniem ich rodzin, dzieci. Okazuje się jednak, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie mamy szans zaspokoić tych potrzeb.
Prowadząc firmę, która na co dzień zajmuje się optymalizacją podatkowo – zuso-wą wiele razy tłumaczyłam przedsiębiorcą dlaczego prowadzenie biznesu pod jednoosobową działalnością gospodarczą jest błędnym wyborem. I wcale nie chodzi o opłatę do ZUS. Wyznaje zasadę, że jeżeli od tej opłaty zależy czy jesteś na powierzchni czy pod, to pewnie robisz coś nie tak w swoim biznesie. Jednak jeżeli Twój biznes jest Twoją emeryturą oraz zabezpieczeniem finansowym Twojej rodziny to prowadzenie go jako działalność gospodarcza jest po prostu nie odpowiedzialne.
Wiele osób ma takie marzenie, aby jego firma stała się wielopokoleniowa. Niestety prowadzenie firmy jako działalność gospodarcza na to nie pozwala. Nie można dziedziczyć firmy, która jest przywiązana do jednej osoby.
Niestety zdarzyło mi się również z bliska obserwować, a nawet mogę powiedzieć uczestniczyć w sytuacji, gdzie człowiek prowadził firmę produkcyjną, zatrudniał ponad 50 osób. Jego wiek wskazywał na to, że powinien jeszcze dziś być wśród nas. Niestety zginął w wypadku samochodowym. Wraz z nim umarła cała firma. Jego rodzina przestała mieć zabezpieczenie, 50 osób straciło pracę. A rodzina zamiast zajmować się rodzinnymi sprawami próbowała rozwikłać sytuację w firmie, które oficjalnie już nie było.

 

 

 

Jeżeli dziś prowadzisz biznes, jeżeli zamierzasz prowadzić biznes zastanów się jakie masz cele. Pamiętaj o tym, że jednoosobowa działalność nie jest dziedziczona, nie podlega spadkowi, nie można jej sprzedać i kupić, co więcej nie jest dla Ciebie zabezpieczeniem emerytalnym. Kończy się również wraz z Twoim życiem.
Tym samym jeżeli zależy Ci na którejkolwiek z tych rzeczy koniecznie pomyśl nad odpowiednią formą prawną. W mojej ocenie jedynym rozwiązaniem są do tego spółki, które składają się z udziałów, które podlegają prawu spadkowemu oraz dziedziczeniu.

A już za tydzień kilka informacji o tym, że jednoosobowa działalność nie pozwala nam na korzystanie z dostępnych i legalnych optymalizacji podatkowych.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.