x

Żyjemy w epoce konsumpcjonizmu. Każdy z nas mocno skoncentrowany jest na gromadzeniu majątku. Wielu z nas przychodzi to z większym lub mniejszym, ale jednak trudem. Część z ludzi w pewnym momencie swojego życia stwierdza, że nie chce już ciułać i wpadają na pomysł, że własny biznes spowoduje, że będę szybciej mogli gromadzić majątek. Oczywiście zwykle nie to jest głównym motywatorem, jednak jest to jeden z argumentów, który słyszę dość często.
Podkreślam, że nadal uważam, że prowadzenie własnego biznesu jest świetnym pomysłem na życie – jednak nie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Po pierwsze w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej odpowiadasz za całe działania firmy swoim prywatnym majątkiem. Nie ma znaczenia, kiedy go nabyłeś. A więc jeżeli np. przyjdzie do Ciebie Urząd Skarbowy i nakaże zapłatę kilkudziesięciu tysięcy podatku – BO TAK – od razu zajmują Ci cały majątek. Nikt nie będzie angażował się w dociekanie który majątek nabyłeś przed założeniem firmy, a który po. Dodatkowo sam proces zajmowania Twojego majątku jest ogromnie prosty. Jest nakaz zapłaty i to powoduje, że komornik może zacząć działać od razu. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt, że obecnie większość Polaków nauczona jest działać w oparciu o wspólność majątkową. Nie wiele par żyje w rozdzielności majątkowej. A więc jeżeli zajmą Twój majątek to majątek Twojego współmałżonka jest również zajęty.

Zwykle jak rozmawiam z ludźmi o zajmowaniu majątku w działalnościach gospodarczych oburzają się, że oni chcą być wiarygodni, że chcą odpowiadać za swoje działanie biznesowe. Że uciekanie od odpowiedzialności jest nie biznesowe i nie etyczne.

 

 

 

Zwykle wtedy reaguję sporym uśmiechem. Nie chcę nikogo namawiać do nie odpowiedzialnego zachowania, nie chcę również, aby przedsiębiorcy z którymi realizuję różne działania biznesowe nie brali odpowiedzialności za to co robią. Z drugiej zaś strony, czy ryzykowaniem wszystkim co macie jest odpowiedzialne w stosunku do Was samych, do Waszych rodzin?

Rozwiązanie jakie proponuję w tym zakresie jest posiadanie spółki kapitałowej, dla małych przedsiębiorców spółkę z ograniczoną odpowiedzialności. To rozwiązanie pomaga w wyraźnym rozdzieleniu majątku firmy oraz majątku prywatnego. Co jednocześnie stanowi pewną ochronę. Nie oznacza to, że zarząd czy wspólnicy są całkowicie pozbawieni odpowiedzialności. Prowadzenie spółki pozwala na podział majątków, dzięki czemu nikt nie będzie się zastanawiał co jest czyje. Taki podział sam w sobie stanowi ochronę majątku prywatnego osób tworzących spółkę. Pozwala to na gromadzenie majątku, budowanie przyszłości swojej oraz swojej rodziny.

Chcę namówić Was do odpowiedzialnego działania, do działania które z jednej strony pozwala Wam na ryzykowanie, z drugiej nie pozwala na to, abyście wylądowali pod mostem, ponieważ Wasz głównym klient zapomni zapłacić fakturę. Działajcie z wyobraźnią, odpowiedzialnie wobec samych siebie. Jak opanujcie odpowiedzialność wobec siebie, odpowiedzialność wobec innych przyjdzie Wam z łatwością.

A za tydzień kolejna odsłona – prowadzenie działalności powoduje, że jesteśmy zmuszeni do płacenia składek ZUS .

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.