Działalność zwana flipami polega na tym, że kupujemy nieruchomości, remontujemy i sprzedajemy z zyskiem.

Zdaje sobie sprawę z na rynku funkcjonują różne sztuczne pozwolenia, że jedno mieszkanie to można itp. Chcę dziś skupić się na tym, co można, czego nie można, i co się stanie jak będziemy robili nie do końca legalne transakcje i nas na tym przyłapią.

A więc zacznijmy od tego co można:

Definicja prowadzenia działalności jest dość jednoznaczna i mówi, że jeżeli wykonujemy jakieś działania w celu uzyskania korzyści finansowych to jest to prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu polskich przepisów. A więc, jeżeli szukamy na rynku nieruchomości tzw. okazji. Kupujemy tanio, później sporo wkładamy w remont. I na końcu sprzedajemy ze sporym zyskiem. Takie działanie od początku było z naszej strony celowe i wiedzieliśmy, że robimy to w celach korzyści majątkowych. Tym samym od początku powinniśmy prowadzić działalność gospodarczą lub realizować te transakcje za pomocą np. spółki z o.o..  Więcej o tym jak działa spółka z o.o. przy branży nieruchomości opisujemy w naszym poradniku inwestora.

Bardzo często pytacie mnie, czy jeżeli robicie „małą” ilość flipów to czy wtedy można to robić bez firmy. Moja odpowiedź brzmi – legalnie nie można. Jeżeli ciekawi Was jakie transakcje są legalne, a jakie nie przy jakim typie nieruchomości to dość szczegółowo zostało to opisane w naszym Poradniku Inwestora.

Zdaje sobie sprawę, że wiele początkujących inwestorów realizuje kilka flipów rocznie bez prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego co zaobserwowałam to czym większe miasto tym więcej takich transakcji jest trudno zauważalna dla urzędników. Nadal nie oznacza to jednak, że jest to działanie zgodne z obowiązującym prawem.

No i pada pytanie, co się stanie kiedy będziemy realizowali flipy bez prowadzenia firmy i urząd złapie nas za rękę.

Prawdopodobnie nic wielkiego w sensie odpowiedzialności karnej. Otrzymacie nakaz poprawienia rozliczeń podatkowych. Jeżeli będą jakieś zaległości wynikające z korekt to trzeba będzie opłacić zaległe podatki wraz z odsetkami. No i oczywiście nie możemy w tym wypadku zapominać o ZUS i należnościach związanych z koniecznością opłacania składek.

W Poradniku Inwestora opisaliśmy dokładnie jak sobie poradzić z taką sytuacją, jakich korekt należy dokonać oraz jakie są realne konsekwencje kwotowe przy różnych typach opodatkowania dochodu z nieruchomości.

Zachęcamy Was do szczegółowego zapoznania się z tematyką podatkową przy prowadzeniu inwestycji w nieruchomości. Jest tam sporo zawiłości oraz niejasności. Na wiele pytań typu: jaką formę opodatkowania wybrać, kiedy mogę realizować flipy, kiedy będzie obowiązywał mnie podatek VAT znajdziecie w naszej książce Poradnik Inwestora na Rynku Nieruchomości.

KUP W NASZYM SKLEPIE