x

Jesteśmy w okresie, w którym wiele firm organizuje kolacje wigilijne dla swoich pracowników, współpracowników, strategicznych kontrahentów, a nawet klientów. Od wielu lat trwa dyskusja co można, a czego nie można wrzucić w koszty.

Myśląc o kolacji wigilijnej należy wziąć pod uwagę koszty podatku dochodowego i koszty VAT-u.

Dobra wiadomość jest taka, że kolacja wigilijna może być kosztem w ujęciu podatku dochodowego oraz podatku VAT. W każdym wypadku warto stosownie opisać FV z restauracji, czy za catering:

– w przypadku jeżeli jest to kolacja z pracownikami pamiętajmy, że będzie to koszt związany z utrzymaniem pracowników, sprawy związane z motywacja oraz utrzymaniem atmosfery,

– w przypadku jeżeli jest to kolacja z współpracownikami (mam tu na myśli zleceniobiorców, osoby współpracujące w oparciu o umowy o dzieło, czy kontrakty menadżerskie, aż do osób które współpracują na zasadzie własnej działalności gospodarczej) należy opisać FV w taki sposób, aby nie było wątpliwości, że jest to koszt spółki. Najczęściej powołuje się na zachowanie relacji, utrzymanie relacji,

– w przypadku, gdy jest to kolacja z kontrahentami, czy klientami sprawa jest najprostsza. Wtedy po prostu opisujemy, że to kolacja z klientami, czy kontrahentami.

Wiele osób ma problem z tym, co powinno być na FV. Restauracje najczęściej wystawiają FV na usługę gastronomiczną, firmy cateringowe na usługę cateringową. Warto zadbać o to, aby na FV nie było pozycji zawierających w sobie napoje alkoholowe.

Interesuje Cię jak działa spółka z o.o.? Obejrzyj nasze nagrania

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.