x

Kilka dni temu do tego tematu natchnęła mnie pewna dyskusja w internecie. Jeden z przedsiębiorców był zdziwiony, że nie może uzyskać z księgowości danych finansowych na poziomie marży, zysków na projekcie. Właśnie wtedy pomyślałam, że być może nie dla wszystkich oczywiste jest, że głównym zdaniem księgowych jest działanie w taki sposób, aby to było zgodne z prawem. Jednak jeżeli wszystkie dane finansowe znajdują się w jednym miejscu – to co stoi na przeszkodzie aby z nich korzystać.
Księgowość prowadzi się w oparciu o tzw. plan kont – oczywiście jest to dość duże uproszenie, ale dzięki niemu będzie mi w łatwy sposób wytłumaczyć na czym ma polegać współpraca z księgowymi.

Istnieje modelowy plan kont, od którego wychodzi każda księgowość. I to jest normalne. Jeżeli przedsiębiorca nie powie, że potrzebuje czegoś innego lub coś więcej to będzie używał modelowego planu kont. Jest on wystarczający, aby w sposób poprawny prowadzić księgowości i móc analizować dane pod kątem podatków. Jednak w większość nie jest wystarczający do świadomego zarządzania danymi finansowymi firmy.
Na początku współpracy, bądź na początku każdego roku należy zaplanować swój plan kont. Aby to móc zrobić powinniśmy wiedzieć jakiego typu danych będziemy potrzebowali z księgowości.

Posługując się ogromny uogólnieniem – załóżmy że w księgowości mamy duże konto Przychody i duże konto Koszty. Bez informacji od Was księgowy wrzuci przychody w przychody, a koszty w koszty. Jednak macie szans np. na dużym koncie przychody zrobić podkonta przychodu z projektu 1, przychody z projektu 2, przychody z projektu 3 itd. Tak samo dzieje się z kosztami. Jednak, aby księgowy księgował na projekty musi wiedzieć czego dotyczą poszczególne FV. To zadanie będzie należało do Ciebie.

Księgowi to normalni ludzi, którzy są głównie dla Ciebie, po to, aby dostarczać Ci danych finansowych. Jednak, aby mógł Ci pomóc musisz wiedzieć jakich danych od niego potrzebujesz.

Interesują Cię zasady prowadzenia spółki z o.o.? Zapraszamy do obejrzenia naszych nagrań.