x

Żyjemy w kraju, gdzie łatwiej jest nauczyć się 1000 cyfr po przecinku liczby pi niż zrozumieć prawo podatkowe. Z perspektywy przedsiębiorcy jest to dodatkowo frapujące, ponieważ wielu obawia się założenia firmy właśnie ze względu na złożoność i wielkość podatków. Ciągłe zmiany i adnotacje w prawie podatkowym, zwłaszcza VAT, przyprawiają o ból głowy. A czy przedsiębiorca nie powinien skupić się na spokojnym prowadzeniu firmy i pracowników zamiast pilnować rubryk i terminów w deklaracjach PIT, CIT czy ZUS? Na szczęście istnieją biura rachunkowe, które w wielu wypadkach pomagają przedsiębiorcom. Co zatem wpływa na dobrą współpracę z biurem i na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowego?

Dostępność i kontakt
Charakter firmy, którą prowadzą wiążę się z częstym rozliczaniem delegacji i faktur za Facebooka. Mimo tego, że robiłem to już wiele razy nadal mam wiele wątpliwości jak je poprawnie opisywać. Zdaję sobie sprawę, że moje pytania i wiadomości do księgowej są dość częstym gościem w jej skrzynce mailowej. Wiem jednak, że mogę liczyć na jej pomoc i szybką odpowiedź. Według mnie jest to kluczowy element dobrej współpracy z biurem rachunkowym- dostępność i kontakt. W kraju, gdzie prawo zatrudniania pracowników oraz VAT zmienia się szybciej niż pory roku jest to niezwykle pomocne. Warto więc wybrać takie biuro rachunkowe, które będzie po części także doradcom podatkowym i prawnym. Często może kosztem wyższej ceny usługi ale uwierz mi- taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Pilnowanie terminów
Jeśli prowadzisz własną firmę to na pewno ostatnie o czym myślisz to: „do którego dnia muszę zapłacić ZUS za pracownika”. Nie ma po prostu na to czasu, albo po prostu w ilości obowiązków o tym zapominasz. Dobre biuro rachunkowe przypomni Ci o dostarczeniu dokumentów, terminowym zapłaceniu składek oraz ewentualnych brakach w drukach. Dzięki temu śpię spokojnie i wiem, że Urząd Skarbowy nie zapuka do moich drzwi z odsetkami za brak zapłaconego podatku.

A jeśli mowa o Urzędzie Skarbowym to bardzo nie lubię pisać listów do organów podatkowych. Jest to czasochłonne. Często nie rozumiem urzędowego języka i najzwyczajniej boję się, że moja odpowiedź wywoła więcej szkód niż korzyści. Nie wspominam nawet jaki zimny pot mnie zalewa jak widzę takie pismo w mojej skrzynce pocztowej. Dlatego moje biuro rachunkowe ma pełnomocnictwo w załatwianiu wszelkich spraw związanych z ZUS’em i Urzędem Skarbowym. Jeśli również masz taką możliwość koniecznie to zrób- oszczędzisz czas i energię.

 

 

 

Dobra historia
Z wyborem biura rachunkowego jest trochę jak z wyborem spółki na giełdzie papierów wartościowych. Jeśli w przeszłości firma radziła sobie dobrze, a zarząd racjonalnie i przemyślanie prowadzi biznes to możesz być spokojny. Błędy się zdarzają. Jeśli jednak biuro rachunkowe zbyt często je popełnia i nie masz tzw. świętego spokoju, to może warto zastanowić się nad jego zmianą. Dobra historia oraz rozsądny zarząd są niezwykle istotnym elementem współpracy z biurem rachunkowym. Popytaj znajomych albo zadzwoń do klientów danego biura. Dowiedz się czy są rzetelni oraz czy dobrze układa im się współpraca z biurem. Jeśli tak to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że z Tobą też tak będzie 

Często mówi się, że przedsiębiorca jest w swojej firmie jednocześnie pracownikiem, menadżerem, prezesem, specjalistą od spraw marketingu oraz księgowym. Nie do końca powinno tak to działać. Pewnie pomyślisz, że na początku swojej biznesowej kariery trzeba wszędzie ciąć koszty. Oczywiście, jednak w przypadku spraw rachunkowych lepiej oddać je w ręce specjalistów. Inaczej skończysz z dużo większymi kosztami. A o świętym spokoju zapomnij ;)

Paweł Jakubowski

Chcesz dowiedzieć się jak rozpocząć swoją przygodę z spółka z o.o. kliknij tutaj

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.