x

Biała lista podatników VAT

Wrz 4, 2019Informacje

Od jakiegoś czasu słychać, że nastąpi uszczelnienie z budżetu VAT-u. Rozwiązanie jakim jest biała lista podatników VAT ma głównie za zadanie przeciwdziałać karuzelom VAT-owym. Druga sprawa to próba nałożenia współodpowiedzialności kupującego i sprzedającego odnośnie zaległości w zapłacie podaktu VAT.

O co chodzi?

Biała lista podatników działa już od 1 września 2019. Każdy kto jest zgłoszony do VAT może zweryfikować swoje dane pod tym linkiem. Wiele firm będących aktywnym podatnikiem podatku VAT nie ma wpisanych kont bankowych. Jeżeli posiadasz spółkę i tak się wydarzyło w Twoich danych warto, abyś je zaktualizował w urzędzie skarbowym. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i nie posiadasz konta firmowego to niestety obecne przepisy zmuszają Cię do jego założenia. Taki numer konta musisz zaktualizować w CEIDG. A stamtąd przynajmniej teoretycznie powinien zostać zaktualizowany w wyszukiwarce.

Jak ma działać biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT ma za zadanie weryfikować fakt, czy nasz kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT. Mówiąc wprost, czy ma prawo wystawiać faktury z VAT. Druga sprawa to obowiązek wysyłania przelewów na odpowiednie konto. Od stycznia 2020 każdy przelew powyżej 15 tys zł, gdzie kontrahent jest podatnikiem podatku VAT musi zostać wykonany na numer konta podany w białej liście podatników. Jeżeli tak się nie stanie takiej faktury nie można będzie wrzucić sobie w koszty. Już dziś biura rachunkowe informują klientów, że pod każdą fakturę muszą pobierać potwierdzenie z wyszukiwarki.

Co jeśli zapłacę na niepoprawne konto?

Wyobraźmy sobie, że jednak zapomnisz o przepisach. Zapłacisz na konto wskazane na fakturze, a po czasie okaże się, że to inne konto niż na białej liście. Wtedy w ciągu 3 dni możesz złożyć taki fakt do urzędu skarbowego i teoretycznie da się ten proces odwrócić. Jednak obecnie nie wiadomo jak to zadziała w praktyce.

Co z osobami bez numerów kont bankowych?

Już dziś wiadomo, że spora część przedsiębiorców, których można znaleźć w wyszukiwarkach nie ma wpisanego numer konta bankowego. Część z nich dlatego, że urząd skarbowy nie ma informacji i waszym koncie bankowym. Jednak ogrom przedsiębiorców to osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mające kont firmowych. Oczywiście, aby nie wzbudzać podejrzeń takie osoby najlepiej, aby założyły konta firmowe, zgłosiły do ewidencji gospodarczej i przynajmniej w teorii takie konto powinno być widoczne w wyszukiwarce.

 

Co jeśli nie jestem płatnikiem VAT?

Dziś wiele przedsiębiorców korzysta z zwolnienia przedmiotowego (czyli do 200 tys obrotu rocznie). Takie firmy nie będą widoczne, jako aktywny płatnik VAT-u, więc tym samym nie będzie widać również kont bankowych.
Tutaj warto podkreślić, że biała lista dotyczy firm, zgłoszonych do VAT i jednocześnie transakcji powyżej 15 tys zł. Więc jeżeli ktoś nie jest płatnikiem VAT nie ma się czym przejmować.

 

Czy nowe przepisy okażą się być dla nasz lepsze – nie sądzę. Na pewno powodują jeszcze więcej biurokracji oraz nakazuje przedsiębiorcom sprawdzania za każdym razem swoich kontrahentów. Co stanie się np. sieciami komórkowymi, gdzie każdy ma tzw. „wirtualny numer konta”? Niestety tutaj czekamy na wytyczne urzędów. Zmiana miała pomóc przedsiębiorcom, a wyszło jak zawsze.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu

Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu

Spółka z o.o. w przeciwieństwie do jednoosobowej działalności jest firmą, którą nie zawsze zarządzają właściciele. Firmę tworzą wspólnicy i powołują zarząd. To właśnie on, z Prezesem Zarządu na czele na co dzień zarządza spółką. W naszej rzeczywistości jednak...

Jak obliczyć proporcjonalny ZUS?

Jak obliczyć proporcjonalny ZUS?

Od roku 2019 rząd wprowadził tzw. proporcjonalny ZUS, czyli możliwość płacenia składek od przychodu. W teorii mogą z nich korzystać wszyscy przedsiębiorcy. W praktyce nie będzie się to opłacało przedsiębiorcom opłacającym niski ZUS, czy korzystających z ulgi na start....

Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza

Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza

Wielu przedsiębiorców zadaje pytanie w zakresie właściwej dla nich formy prawnej. Często słyszę: Prowadzę działalność od 10 lat, czy przejście na spółkę mi się opłaca? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Spółka z o.o. ma wiele zalet, ale też...

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

 

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.