x

Zapraszam Was na krótkie podsumowanie kilku faktów, dlaczego nie warto prowadzić jednoosobowych działalności gospodarczych.

– ponieważ są jednoosobowe
Działalność gospodarcza jak sama nazwa wskazuje jest jednoosobowa. Dziś praktycznie nikt z nas nie działa samodzielnie. Każdy z nas prowadzi swój biznes zespołowo. Co więcej, często widuję na rynku takie dziwne konstrukcje, w których jedna osoba ma działalność gospodarczą i kilka innych jest jej pseudo wspólnikami. Oznacza to, że odpowiedzialność za firmę wisi na jednej osobie. Oczywiście mówię o odpowiedzialności formalnej. Z drugiej strony jeżeli osoba, która tą działalność prowadzi postanowi przestać ją prowadzić, pseudo wspólnicy nic nie mogą z tym zrobić. Tak niestety działa dziś wiele firm w Polsce. Uważam, że to nie prowadzi do stabilizacji, nie buduje zaufania, ani nie pozwala się zaangażować w działalność firmy w 100%.

– bo nie można sprzedać/kupić
Każdy z nas prowadzi firmę z myślą, że w przyszłości będzie ona źródłem utrzymania dla nas samych, oraz dla naszych rodzin. Często traktujemy ją, jak zabezpieczenie na przyszłość. Coraz częściej popularnym rozwiązaniem jest budowanie firmy, a później jej spieniężenie. Kapitał pozyskany ze sprzedaży firmy zabezpiecza rodzinę i nas samych. I tutaj mam dla Ciebie złą wiadomość. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest przyporządkowana do człowieka, co oznacza, że aby ją sprzedaż trzeba to zrobić wraz z człowiekiem. Z mojej wiedzy wynika, że handel ludźmi przynajmniej w Europie jest nielegalny. Tym samym, jeżeli planujesz swoją firmę w przyszłości sprzedać, a nawet jak nie planujesz, musisz być świadomy, że jeżeli to jest jednoosobowa działalność gospodarcza to nie będziesz mógł tego zrobić. Oczywiście handel ludźmi jest prze ze mnie potraktowany w kategoriach nieco humorystycznych, chociaż to raczej czarny humor. Jednak koncesje, niektóre pozwolenia są wydawane dla firmy, jednak są przypisane człowiekowi, więc jeżeli firmie – czyli człowiekowi się coś stanie nie ma kto tej osoby zastąpić.
Podobna sytuacja ma miejsce z kupnem. Załóżmy, że Twój główny konkurent chce sprzedać firmę, ponieważ znudziło mu się jej prowadzenie. Ty posiadasz kapitał na jego kupienie. Jednak prowadził on firmę jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Niestety nie możesz kupić takiej firmy.

– bo nie jest dziedziczona

Każdy z nas wcześniej lub później umrze. Nie jest to ryzyko, którym można zarządzać, a raczej sytuacja, którą można z góry przewidzieć i na której okoliczność należy się zabezpieczyć. Oczywiście nikt z nas nie zna daty ani godziny. Jednak jeżeli dziś prowadzisz biznes i chcesz, aby był on zabezpieczeniem dla Ciebie i Twojej rodziny to nie może to być jednoosobowa działalność gospodarcza. Należy mieć świadomość, że jeżeli Ty jesteś właścicielem firmy i coś by Ci się stało to Twój NIP przestaje funkcjonować w ciągu 7 dni. Oznacza to, że Twoja firma kończy się wraz z Twoim życiem. Dla rodziny, zamiast zabezpieczenia, zostawiasz ogromną ilość problemów i formalności. Pytanie, czy oby na pewno o to Ci chodzi? Działalność gospodarcza nie pozwala na dziedziczenie firmy, tym samym jeżeli poważnie i odpowiedzialnie myślisz o przyszłości nie możesz prowadzić firmy w taki sposób.

 

 

 

– ryzyko utraty całego swojego majątku
Działalność gospodarcza jest przypisana do człowieka, tym samym jeżeli coś by stało się w Twojej firmie z przepływami pieniężnymi, ryzykujesz całym swoim majątkiem. Niej jest przy tym istotne, kiedy rozpocząłeś kolekcjonowanie majątku. Nawet jeżeli zgromadziłeś jakieś środki wcześniej, niż rozpocząłeś prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, i tak podlegają one ewentualnej egzekucji. Dodatkowo dziś w Polsce większość par ma wspólności majątkowe, co prowadzi ostatecznie do tego, że ryzykujesz cały majątek, jaki wspólnie wypracowaliście lub wnieśliście do małżeństwa. Nie wiem, czy można z taką świadomością skutecznie prowadzić biznes. W mojej ocenie dość trudno w takich warunkach podjąć większe ryzyko. A bez większego ryzyka trudno jest rozwijać biznes. Tym samym kółko się zamyka.

– obowiązkowa opłata do ZUS
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś zmuszony w każdym miesiącu, bez względu na wielkość Twoich przychodów, opłacać składki ZUS. W pierwszych dwóch latach prowadzenia firmy wysokość składki ZUS to około 400 zł. Dla większości przedsiębiorców to koszt, który są w stanie udźwignąć. Później jednak składka ZUS wynosi już 1100zł miesięcznie. I tutaj dla ogromnej części przedsiębiorców jest to po pierwsze duży koszt, po drugie bezsensowny. Ogrom ludzi nie wierzy już w system emerytalny, nie wierzy, że budżet Państwa zaopiekuje się nami podczas naszego okresu emerytalnego. Dlatego coraz więcej osób szuka alternatyw. Część po to, aby przejeść pieniądze zaoszczędzone na wpłatach do ZUS, a część dlatego, że szuka kapitału na inwestycje w swoją przyszłość. Ja polecam to drugie rozwiązanie.

– skromny dostęp do optymalizacji podatkowych
Działalność gospodarcza, jak już wcześniej pisałam, jest dość prosta w księgowaniu. Ma to swoje zalety, chociażby taką, że prowadzenie jej u księgowej jest tanie. Jednak ma też swoje wielki wady. Przy tak prostej konstrukcji dość trudno mówić o optymalizacjach podatkowych. Dla odmiany prowadzenie spółki kapitałowej pozwala na wiele takich rozwiązań.

– brak ewidencji ruchu pieniądza
Na co dzień pracuję z przedsiębiorcami i niezwykle często trafiają do mnie z pytaniami odnośnie spółek z o.o. Aby móc im pomóc, pytam m.in. o ich przychody, koszty i dochód. Niestety ogromna większość przedsiębiorców nie potrafi mi odpowiedzieć na te proste pytania. Jestem przerażona tym, że ludzie nie wiedzą ile zarabiają. A jeżeli nie wiedzą ile zarabiają, nie mają prawa skutecznie prowadzić biznesu. Działalność gospodarcza pozwala na płynne przechodzenie środków z portfela prywatnego do portfela firmowego i odwrotnie. Co w rezultacie oznacza, że mamy sprawy zawodowe oraz prywatne na jednym koncie bankowym. Zdaje sobie oczywiście sprawę, że dla osób konsekwentnych nie jest to problem, aby to oddzielać, jednak większość ludzi tego nie robi. Spółki kapitałowe zmuszają przedsiębiorców do oddzielania majątków, co w rezultacie pozwala przedsiębiorcom skutecznie zarządzać pieniędzmi.

Wiele osób pyta mnie – rozumiem, ale jakie jest rozwiązanie. Rozwiązaniem jest spółka z o.o. Pod tym link.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.