x

Jesteś osobą, która zdecydowała się zostać przedsiębiorcą. Wiesz, że nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca. Jesteś jednak pewny swojego pomysłu i wiesz, że chcesz zajmować się prowadzeniem firmy. Przed Tobą kilka formalnych decyzji. Postaramy Ci się je możliwie ułatwić.

1. Wybór formy prawnej

Dziś mamy w Polsce trzy duże opcje:

– jednoosobowa działalność gospodarcza – tutaj dowiesz się dlaczego nie powinieneś wybierać tej formy prowadzenia biznesu

– Spółki osobowe (cywilna, jawna, komandytowa)
Spółki osobowe mają wiele podobnych właściwości do działalności gospodarczej. Największa wada spółek osobowych w dużym uproszczeniu jest taka, że każdy ze wspólników solidarnie odpowiada za zobowiązania pozostałych wspólników bez względu na to, czy one dotyczą spółki, czy nie.

– spółki kapitałowe (spółka z o.o. oraz SA)
Jesteśmy zwolennikami spółek kapitałowych, ponieważ dają one bezpieczeństwo oraz można je łatwo kupić i sprzedać. Ich forma ogranicza odpowiedzialność wspólników oraz zdecydowanie oddziela portfel firmy od portfela prywatnego. Do tego wszystkiego pozwala nie płacić ZUS-u oraz pozwala na skorzystanie z wielu optymalizacji podatkowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o spółkach z o.o.? Kliknij tutaj


2. Wybór formy opodatkowania

Wybierając jednoosobowa działalność gospodarczą możesz wybrać:
– podatek liniowy – oznacza to, że bez względu na wysokość swojego dochodu zawsze zapłacisz 19% podatku. Jest to bardzo dobre dla osób, które zarabiają więcej niż 85 tys rocznie. Omijają dzięki temu drugi próg podatkowy

– podatek na zasadach ogólnych – czyli do tzw. progu podatkowego płacisz od dochodu 18%, a powyżej tego 32%

W przypadku każdej z form działalności warto zastanowić się, czy płacić podatki miesięcznie, czy kwartalnie. Dla firm, które mają w miarę stabilne przychody warto aby rozliczały się miesięcznie. Firmy, które mają dłuższe terminy płatności lub mają nie stabilne przychody i koszty wtedy warto rozliczać się kwartalnie.

3. Czy zostać płatnikiem VAT

Są firmy, którym opłaca się być VAT-owce, są takie które musza, a są też takie które nie muszą, a jednak warto, aby się zgłosiły. Tajniki zgłaszania się do VAT możesz przeczytać w innym naszym artykule.

Chcesz poznać tajniki VAT? Kliknij tutaj

4. Weryfikowanie biura rachunkowego

Wielu przedsiębiorców pyta nas, w jaki sposób zweryfikować czy dane biuro jest dobre, popularne, odpowiedzialne. Polecamy sprawdzić ile osób pracuje w biurze. Jednoosobowe biura są mało bezpiecznie, ponieważ gdy ktoś wyjedzie na urlop zostają Państwo bez opieki. Warto sprawdzić w jakiego rodzaju firmach specjalizuje się biuro rachunkowe. Zarówno do spółek kapitałowych, jak i spółek osobowych oraz działalności gospodarczych należy mieć zdecydowanie inną wiedzę. Warto sprawdzić, czy biuro bierze pełną odpowiedzialność za księgi, czy posiada ubezpieczenie.
To z jakim biurem współpracujecie ma ogromne znaczenie dla przyszłości Waszej firmy.

5. Sposób, w jaki zatrudnisz pracowników

Wiele pracodawców obawia się umowy o pracę i słusznie. Coraz częściej, szczególnie na początku gdy pracownicy nie są nam potrzebni w całym wymiarze czasu pracy wolimy dać inną umowę niż umowa o prace.
Pod tym linkiem
https://zustoniemus.pl/3-najpopularniejsze-umowy-cywilno-prawne/ możesz znaleźć więcej informacji na temat umów cywilno – prawnych

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz publikacje przeznaczone dla przedsiębiorców.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.